• BITCOIN/TL
  1915782,218
  % 1,38
 • ETHEREUM/TL
  103400
  % 0,96
 • RIPPLE/TL
  15.95
  % 7,09
 • BITCOIN CASH/TL
  12410,687
  % 7,53
 • LITECOIN/TL
  2300.24
  % 2,01
 • COSMOS HUB/TL
  203.58
  % 3,16
 • CARDANO/TL
  13.68
  % 3,35
 • TETHER/TL
  33.07
  % 0,29

İlk Defa Kripto Alacaklara 3 Kritik Tavsiye

İlk Defa Kripto Alacaklara 3 Kritik Tavsiye

Yatırım yaparken bir kripto para birimi seçmeye çalışmak sizi şaşırtabilir. Para hakkındaki düşüncelerimizi alt üst eden dijital para Bitcoin, Ethereum, Tether, Binance Coin ve Solana dahil olmak üzere 11.000’den fazla seçeneği ortaya çıkardı ve şimdi, küresel kripto pazarı 2,7 trilyon doları aştı.

Her kripto para birimi, merkezi olmayan finansta benzersiz bir dönüş yapar ve çözmesi gereken kendi görevi veya sorunu vardır. Teoride herkes için bir dijital para var, ancak aslında bir tanesini seçmek zor kısımdır.

Bitcoin iyi bir başlangıç olabilir

Bitcoin, Ocak ayı başlarında 46.000 dolardan fazla bir token ile en pahalı kripto para birimidir. CFRA Research’ün hisse senedi araştırmaları başkan yardımcısı Chris Kuiper’e göre, aynı zamanda yeni yatırımcılar için daha geniş kripto alanına en iyi giriş.

Kuiper, “İnsanlara her zaman Bitcoin ile başlarım.” diyor ve en büyük kripto para birimi olarak, yeni yatırımcıların araştırması için Bitcoin hakkında daha fazla bilgi olduğunu ekliyor. Profesyoneller, değer depolamanın bir yolu olmasının yanı sıra, Bitcoin’in diğer faydalarının sınırlı arzı olasılığı olduğunu söylüyor.

Ayrıca çeşitli brokerler aracılığıyla Bitcoin satın almakta sorun yaşamayacaksınız. Bitcoin, Coinbase, Gemini ve eToro gibi kripto odaklı brokerler tarafından sunulan seçeneklerden biridir ve Robinhood, SoFi Invest ve TradeStation gibi daha geleneksel aracı kurumlar aracılığıyla da kullanılabilir.

Yatırımınızı dağıtabilirsiniz, ama oynaklığa hazır olun

Great Waters Financial kıdemli danışmanı ve sertifikalı bir finansal planlamacı olan Matt Schwartz, Bitcoin’in ötesine geçmeye karar verirseniz, kripto varlığının arkasındaki teknolojiyi ve portföyünüz için oluşturabileceği riskleri anlamanın önemli olduğunu söylüyor.

Schwartz, ister 10. ister 100. en büyük kripto parayı düşünüyor olun, kripto varlıklarında kumara benzeyebilecek aşırı oynaklığa hazır olmanızı tavsiye ediyor.

En büyük madeni paralar daha ilgi çekici çünkü onları çeşitli brokerler aracılığıyla takas edebilirsiniz ve ayrıca belirli varlıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırma ve analiz mevcuttur.

Kuiper ve Schwartz, kripto para yatırımlarının portföyünüzün yalnızca küçük bir bölümünü oluşturması gerektiği konusunda hemfikir: yaklaşık %2.

Paranızı kripto endeks fonuna yatırabilirsiniz

Birçok yatırımcı bu analizi yapmak için zaman harcamaz, bu nedenle Wave Financial Group CEO’su David Siemer bir kripto endeks fonuna yatırım yapılmasını tavsiye ediyor. Firması böyle bir fonu yöneten Siemer’e göre, birkaç varlık satın almak riskinizi dağıtabilir ve kripto yatırımına iyi bir giriş sunabilir.

Siemer, hisse senetlerine yatırım yaparken bir endeks fonu satın almaya benzer şekilde, bir kripto fonu çeşitlendirmek daha az oynaklık sunduğunu ve aynı zamanda zaman içinde varlıkları değiştireceğini söylüyor. Çeşitli kripto para birimleri genellikle senkronize hareket etse de, birkaçını satın almak riski dağıtabilir.

Siemer, bir fonun bir yatırımcının kripto alanıyla daha geniş bir şekilde ilgilenmesine ve ilgilenmesine yardımcı olabileceğini belirtiyor.