• BITCOIN/TL
  2094262,432
  % -3,77
 • ETHEREUM/TL
  102739
  % -3,17
 • RIPPLE/TL
  17.12
  % -4,08
 • BITCOIN CASH/TL
  15680.79,268
  % -5,37
 • LITECOIN/TL
  2729.61
  % -3,32
 • COSMOS HUB/TL
  274.72
  % -4,76
 • CARDANO/TL
  15.55
  % -5,99
 • TETHER/TL
  32.56
  % -0,07

ICO Token Nedir?

ICO Token Nedir?

ICO (Initial Coin Offerings) yani ilk coin arzı şeklinde dilimize çevrilebilen bu kavram esasında bir fon toplama şeklidir. Daha çok blok zincir sistemlerini, hizmet ya da mallarını tam olarak geliştirememiş kuruluşlar arasında yaygındır. Ödemeler genellikle ETH, BTC ile kabul edilir ancak bazı durumlarda itibari paralar da geçerli olabilmektedir. ICO Token’lara yatırım yapan yatırımcılar genellikle şirketlerinin büyük başarılar yakalayarak tokenlarının değerinin artacağını düşünür.

Bir anlamda ICO’lara yatırım yapan erken katılımcı olmanın fırsatlarını yakalamak isterler. ICO genellikle IPO ile karşılaştırılan bir kavramdır. IPO, ilk halka arz anlamına gelir ve ICO ile karıştırılması oldukça yanıltıcı olacaktır. Çünkü IPO’lar genellikle büyük ölçekli kuruluşların fon yaratmak amacıyla paylarının bir kısmını satmaları amacı ile kullanılmaktadır. ICO’lar ise tam aksine şirketlerin ilk kurulduğu dönemlerde projeleri için fon toplamaların yarayan mekanizmalardır. IPO satın alanlar şirketin belirli bir miktarına sahip olurken ICO satın alanlarda bu durum geçerli değildir.

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin (DOGE) dünyanın en sayılı kişileri tarafından birçok değerlendirmeye maruz kaması ve bu değerlendirme neticesinde oldukça büyük yükselişler yaşaması sebebiyle dikkatleri çeken bin yatırım aracı olarak merak edilmeye başlandı. Elon Musk ve benzeri birçok tanınan simanın bu kripto para ile ilgili neredeyse her geçen gün sosyal medyada paylaşımlarda bulunması sebebiyle yatırımcılar bu sanal para üzerinden eğilimlerini artırdı. Dogecoin (DOGE) Nedir?

İlgili İçerik

Şirketlerin ICO Kullanma Amaçları

ICO tokenları ETH blok zinciri üzerinde ERC-20 token standardını takip ederek yaratılır ve bu nedenle de ERC-20 Token olarak da bilinirler. ERC-20 standartları bir kuruluşun ETH blok zinciri üzerinde bir token yayınlayabilmesi amacıyla bazı kurallar ortaya koyar. Akıllı kontratlar ise bu kurallara uyulmasını sağlar. Peki neden şirketler ICO kullanılır? Çünkü ICO’lar yeni girişimler için harika fon kaynaklarıdır. Örneğin bir girişimcinin denenmiş ya da denenmemiş bir projesi için bir fona ihtiyacı var. Böylesi girişimler için fon desteği bulmak oldukça zordur. Banka ya da başka kredi kuruluşlarından kredi alma olasılığı düşük olduğu gibi herhangi bir yaptırımın olmadığı Kripto Para piyasası için kredi vermek bu kuruluşlarda ciddi tereddütlere sebep olacaktır.

Kısacası herkes ICO kullanabilir ancak ICO’lar bazı bilgi, tecrübe ve beceri ister. Karışık bir yapıya sahiptir ve sürekli güncellenen mevzuatları vardır. Bunları sık sık takip etmek gerekir. Ayrıca ICO’nun başarı yakalayabilmesi için girişim fikrinin özgün ve mantıklı olması gerekir. Son olarak bu girişimi belirli hedeflere ulaştırabilmek için ikna ve satış gücünün yüksek olması önemlidir.