• BITCOIN/TL
  1915073,670
  % 1,59
 • ETHEREUM/TL
  103403
  % 1,11
 • RIPPLE/TL
  16.02
  % 7,76
 • BITCOIN CASH/TL
  12451.73,269
  % 7,84
 • LITECOIN/TL
  2298.09
  % 2,19
 • COSMOS HUB/TL
  203.39
  % 3,18
 • CARDANO/TL
  13.67
  % 3,33
 • TETHER/TL
  33.05
  % 0,37

Hackerlar, Ethereum Kurucusuna 1 Milyon Token Gönderdi

Hackerlar, Ethereum Kurucusuna 1 Milyon Token Gönderdi

Ethereum layer-2 çözümü Optimism, bir hacker’ın token ortağı Wintermute’un jetonları yanlış hesaba aktarması sonrasında 20 milyon Optimism (OP) tokenini ele geçirdi. Optimism’in gizemli hacker’ı yine iş başında.

Şimdi, bilgisayar korsanı bir sonraki hamlesini yaptı ve çalınan bir milyon OP tokenini Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in cüzdanına gönderdi.

OP token, Optimism’in yeni DAO’su Optimism Collective DAO’nun yerel tokenleridir. DAO’lar veya merkezi olmayan özerk kuruluşlar, üyelerin kararlar üzerinde toplu olarak oy kullanmasına izin vermek için bu tür yönetişim tokenleri kullanır.

Optimism, tokenin lansman sürecini sürdürmek için 20 milyon OP tokenini Optimism Collective paydaşlarına dağıtmayı amaçladı.

20 milyon Optimism tokeni çalındı

Bununla birlikte, Optimism’in token airdrop sürecini kolaylaştırmak için danıştığı piyasa yapıcı Wintermute, tokenleri geçen hafta yanlışlıkla erişilemeyen bir hesaba gönderdi ve daha sonra bir bilgisayar korsanının sızdığı ve 20 milyon jetonun tamamını başarıyla çaldı.

Hırsızlık sırasında değeri yaklaşık 35 milyon dolara eşit olan bu alışverişi ortadan kaldırdıktan sonra, bilgisayar korsanı 1 milyon OP tokenini ETH karşılığında sattı. Sonra diğer 19 milyon jetonun üzerine oturdular ve bir hafta boyunca sessiz kaldılar.

O zamanlar Optimism, Wintermute ve Crypto Twitter, bilgisayar korsanının amaçları hakkında spekülasyonlar yaptı. Wintermute, dün bir blog yazısında, bilgisayar korsanının OP jetonlarının büyük çoğunluğunu elinde tuttuğu gerçeği göz önüne alındığında, saldırının “beyaz şapka” veya hayırsever bir operasyon olabileceğini umdu.

Ayrıca kalan jetonlar bir hafta içinde iade edilmezse, bilgisayar korsanını kolluk kuvvetlerinin gazabıyla tehdit ettiler.

825 bin dolarlık token yolladı

Bilgisayar korsanı şimdi bir sonraki hamlesiyle tutsak izleyicileri şaşırtmaya devam ediyor. Bu sefer Vitalik Buterin’in halka açık cüzdanına 824.000 dolar değerinde bir milyon OP jetonu daha göndermek. Transfer bugün saat 12:36 UTC’de gerçekleşti. Diğer 18 milyon OP jetonu, bilgisayar korsanının cüzdanında kalır.

Bilgisayar korsanının böyle bir hareketinin nedeni belirsiz ve ister farkındalık yaratmak isterse finansal kazanç elde etmek olsun, saldırının amacını netleştirmek için çok az şey yapar. Geçmişte, kullanıcılar çeşitli nedenlerle Buterin’in cüzdanına token gönderiyordu.

Geçen yıl, Shiba Inu tokeninin geliştiricileri, token arzının yarısını dolaşımdan çıkarmak için bir taktik olarak Buterin’in cüzdanına 8 milyar dolar değerinde kripto para gönderdi. Buterin jetonların %90’ını yaktı ve geri kalanını Covid ile ilgili hayır kurumlarına bağışladı.