• BITCOIN/TL
  1912744,180
  % 1,78
 • ETHEREUM/TL
  103450
  % 1,48
 • RIPPLE/TL
  15.85
  % 6,22
 • BITCOIN CASH/TL
  12377.35,497
  % 7,96
 • LITECOIN/TL
  2304.9
  % 3,09
 • COSMOS HUB/TL
  202.98
  % 3,60
 • CARDANO/TL
  13.66
  % 3,15
 • TETHER/TL
  33.06
  % 0,15

FTX CEO’sundan Şok Sözler: BTC’nin Geleceği Yok, 30 Bin Dolarda Sıkıştı

FTX CEO’sundan Şok Sözler: BTC’nin Geleceği Yok, 30 Bin Dolarda Sıkıştı

Kripto para birimi milyarderi ve kripto borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried, Bitcoin’in bir ödeme yöntemi olarak geleceği olmadığını düşünüyor. Son yorumları Financial Times ile konuşurken geldi ve burada Bitcoin’in ağ verimsizliği ve yüksek çevresel maliyetler hakkında da konuştu.

FTX şefinin Bitcoin hakkında bulduğu en büyük sorunlardan biri ölçeklenememek. Bitcoin blok zincirini destekleyen Proof-of-Work algoritmasının milyonlarca işlemi gerçekleştirecek kadar yetenekli olmadığını da ekliyor. FTX şefi, “Bitcoin ağı bir ödeme ağı değil ve bir ölçeklendirme ağı değil” dedi.

Kripto Piyasası Ne Zaman Toparlanacak? BTC 30 Bin Doları Geçti

En büyük kripto para birimi Bitcoin, bugün Londra seansının başlangıcında yükselişte ve pazarın kayıp boğaları nihayet bulunduğundan 30.000 dolarlık bölgenin üzerinde işlem görüyor. Bitcoin, LUNA kapitülasyonunun bir sonucu olarak 26.350.49 dolara kadar düştükten sonra bu yazının yazıldığı tarih itibarıyla %10'un üzerinde arttı. Kripto para piyasa değeri, bu yazının yazıldığı tarih itibariyle %11 artarak şu anda 1,3 trilyon dolara ulaştı. Dün, piyasa değeri Haziran 2021'den bu yana

İlgili İçerik

Sam Bankman-Fried’dan Proof-of-Stake (PoS) desteği

Sam Bankman-Fried, henüz 30 yaşında bir milyarder olarak kripto dünyasının önde gelen seslerinden biridir. FTX kripto borsalarını başarıyla genişleterek dünyanın en büyük kripto ticaret platformlarından biri haline getirdi.

İşlevsel bir kripto para ödeme ağı oluşturmak için bir Proof-of-Stake (PoS) ağının gerekli olduğuna inanıyor. Ethereum blok zincirinin üzerinde çalıştığı tam olarak budur. Ethereum geliştiricileri ayrıca PoS ağına geçiş olarak bundan birkaç ay sonra ‘The Merge’ yükseltmesini yayınlayacak.

Bankman-Fried, “Saniyede milyonlarca işlem yaptığınız ödeme hizmetinin son derece verimli ve hafif olması ve daha düşük enerji maliyeti olması gerekir” dedi.

Bitcoin ile Ödeme ve Çevresel Maliyetler

FTX başkanı bu görüşe sahip olsa da, bazı ülkeler şimdiden Bitcoin’i benimsemeye hazırlanıyor. Geçen yıl boyunca, iki ülke –El Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti– Bitcoin’i yasal bir ödeme aracı haline getirdi.

Ancak Amerikalı akademisyenler tarafından yapılan son araştırmalar, El Salvadorluların günlük ödemeler için nadiren Bitcoin kullandığını gösteriyor. Bu, ülkenin birkaç Bitcoin ATM’si başlatmasına ve kullanımını teşvik etmek için başka önlemler almasına rağmen yaşandı.

Ancak El Salvador, Bitcoin düşüşlerini satın almaya ve rezervlerine BTC eklemeye devam ediyor.

Sam Bankman-Fried, Bitcoin’i (BTC) çevreleyen çevresel endişeleri de dile getirdi. Proof-of-Work Bitcoin ağını çalıştırmak için büyük enerji gereksinimlerinden bahsetti. Bitcoin ağı, birçok ülkeden daha fazla enerji tüketiyor.

“Bunu, madencilik için enerji maliyetlerine bugün yaptığımızın 100 katını harcayacağımız noktaya kadar ölçeklendirmememiz gerekiyor.”

FTX şefi, şirketinin emisyonu telafi etmek için karbon denkleştirmeleri kullandığını söyledi. Ancak bunun tam bir çözüm olmadığını da ekledi, çünkü “dengeleyeceğiniz şeyler bir noktada tükeniyor”.

Bu, FTX Şefinin Bitcoin’in kripto alanında yeri olmadığını düşündüğü anlamına gelmez. Bunun yerine Sam Bankman-Fried, Bitcoin’i altına benzer bir “bir varlık, bir emtia ve bir değer deposu” olarak görüyor.