• BITCOIN/TL
  2044744,629
  % 2,18
 • ETHEREUM/TL
  98943
  % 0,55
 • RIPPLE/TL
  16.19
  % 1,19
 • BITCOIN CASH/TL
  15545.51,240
  % 2,28
 • LITECOIN/TL
  2616.88
  % 1,32
 • COSMOS HUB/TL
  265.23
  % 0,44
 • CARDANO/TL
  14.57
  % -0,16
 • TETHER/TL
  32.54
  % 0,07

Fransa, Kripto Reklamı Yapan Fenomenlere Savaş Açtı!

Fransa, Kripto Reklamı Yapan Fenomenlere Savaş Açtı!

Fransız hükümeti, kripto şirketlerinin ücretli promosyon sponsorlukları aracılığıyla kitlelerinden yararlanmaya çalışan fenomenlerle mücadele etmeyi amaçlayan yeni bir görev gücü oluşturdu.

Ministere de l’economie (Fransız ekonomi politikasından sorumlu) bünyesinde yer alan görev gücü, L’Autorite des Marches Financiers (AMF – finans gözlemcisi), la Direction Generale de la (DGCCRF – rekabet, tüketici ve dolandırıcılık karşıtı düzenleyici) temsilcilerinden oluşan bir departman içi soruşturma ekibi olarak var olacak.

AMF sözcüsü, “Sosyal ağlar ve fenomenler, son yıllarda ortaya çıkan yeni dolandırıcı noktasıdır. Bu şekilde, özellikle ticaret alanında, şu anda etkilenen geleneksel yatırım dolandırıcılığı hedefinden daha mütevazı bir geçmişe sahip daha genç bir izleyici kitlesi var. Fenomenler genellikle oldukça değişken kripto para birimlerini ve finansal ürünleri teşvik eder ve yeni gelenlerin dalgalanmaları tahmin etmesi çok zor hale gelir.” dedi.

Fransa kripto fenomenlerini araştıracak

Gerçekten de, Macron yönetiminin geçmişte sosyal medya fenomeni ile sorunlu bir ilişkisi vardı -özellikle dijital alanların yönetimiyle ilgili olarak- bu nedenle yetkililerin çevrim içi tanıtım fırsatlarını aktif olarak araştırmaya başlamak için odaklanmış bir çabasını görmek ilginç.

Fransız fenomenlerin sınırsız serveti nedeniyle, kazançları %3 dijital hizmet vergisine tabi olacak.

Birçok fenomen kişi ‘finluencer’ (finansal fenomen) haline geldi. Kazançlı ücretli promosyon paketlerinin gözüne bulaştı ve büyük isimler bile dahil oldu: Kim Kardashian, Ethereum MAX isimli bir tokeni tanıttı. (Ethereum MAX %99,99 gibi büyük bir düşüş yaşadı).

Binlerce bireysel yatırımcı, proje güvenilirliğini ima etmek için bir teknik olarak influencer onaylarını kullanan Squid Game gibi dolandırıcılık paralarını çevreleyen dolandırıcılıklarda para kaybetti.

Bu yıl tüm gözler, yer aldıkları reklam için suçlu olan birçok influencer ile dolandırıcılarla mücadele çabalarının üzerinde olacak. Gerçek yatırım korumalarıyla daha meşru bir sektöre giden yolu açmak görev gücünde olacak.