• BITCOIN/TL
  1974397,549
  % -6,13
 • ETHEREUM/TL
  108363
  % -5,04
 • RIPPLE/TL
  15.45
  % -2,23
 • BITCOIN CASH/TL
  11455.52,409
  % -9,26
 • LITECOIN/TL
  2259.22
  % -7,56
 • COSMOS HUB/TL
  218.75
  % -0,81
 • CARDANO/TL
  12.17
  % -3,91
 • TETHER/TL
  32.87
  % 0,27

Ethereum’da Yeni Devir Başlıyor: İlk Büyük Adım Atıldı

Ethereum’da Yeni Devir Başlıyor: İlk Büyük Adım Atıldı

Ethereum, Merge’i Ropsten test ağında başarıyla dağıtarak bu hisse kanıtı (PoS) etkinleştirmeye yönelik en büyük adımlardan birini attı. Birleştirme, daha önce “Ethereum 2.0” olarak bilinen fikir birliği katmanı yükseltmesinin kritik bileşenlerinden biridir.

Birleştirme sırasında, Ethereum’un çalışma kanıtı (PoW) zinciri, PoS işaret zinciri ile birleşir. Bu, Ropsten’de başarılı bir şekilde gerçekleştiğine göre, Ethereum, Merge’i ana ağda dağıtma yolunda ilerlediğinin bir göstergesi.

Uzun zamandır beklenen yenilikler

Şu anda Ethereum, Bitcoin gibi iş kanıtı (PoW) fikir birliği mekanizması üzerinde çalışıyor. PoW’daki fikir ise kaynaklarınızı ve enerjinizi kriptografik olarak zor bulmacaları çözerek sürekli olarak harcamaktır.

Bunu başarılı bir şekilde yaparsanız, bloğunuzu blok zincirine ekleyebilir ve blok ödülü ve işlem ücretlerini kazanabilirsiniz. Ne yazık ki, PoW çok güvenli olsa da çevreye çok zararlı olabilir.

PoS ise madencilik sürecini tamamen sanal hale getiriyor. Belirli bir miktarda ETH’yi (Ethereum’un durumunda, bu 32 ETH’dir) kilitlemeli ve daha sonra ekleneceğini bildiğiniz bloklara bahis yapmalısınız.

Başarılı bir doğrulayıcı ise bu blok blok zincirine katıldığında blok ödülünün bir kısmını alır. PoW’dan PoS’a geçiş, Ethereum’un enerji tüketimini %99,95 oranında azaltacaktır.

Bu geçiş çok bekleniyordu ve Ethereum, yükseltmenin yavaş hızı nedeniyle sık sık sosyal medyanın küçümsemesine maruz kaldı. Ethereum çekirdek geliştiricileri, yavaş hızın, Birleştirme’nin talep ettiği katıksız karmaşıklıktan ve Ethereum’un kaynak kodunda gereken çoklu değişikliklerden kaynaklandığını savundu.

Geçtiğmiz dönemde bir konferans sırasında Vitalik Buterin, ana ağ Merge için hedef ay olan Ağustos olmasına rağmen, bir “gecikme riski” olabileceğini söyledi.

Sonraki hedef ne?

Ropsten’den önce çekirdek geliştiriciler, Merge’i Ethereum’un gölge çatalına başarıyla yerleştirdi. Gölge çatalı, geliştiricilerin çeşitli özellikleri test edebilecekleri özel bir ana ağ hazırlama alanıdır.

Artık birleştirme Ropsten’de denendiğine göre, her şey yolunda giderse, ana ağa dağıtılmadan önce bir sonraki Goerli ve Seoplia test ağlarında konuşlandırılacak