• BITCOIN/TL
  2194523,635
  % -0,52
 • ETHEREUM/TL
  124765
  % -0,98
 • RIPPLE/TL
  16.96
  % -0,32
 • BITCOIN CASH/TL
  15087.23,430
  % -3,32
 • LITECOIN/TL
  2691.35
  % -0,97
 • COSMOS HUB/TL
  275.45
  % 0,88
 • CARDANO/TL
  14.73
  % -0,33
 • TETHER/TL
  32.17
  % 0,04

Ethereum Nedir?

Ethereum Nedir?

Bilindiği üzere kripto para dendiği vakit birçok kişinin aklına Bitcoin gelmektedir. Fakat son zamanlarda Bitcoin kadar popüler olan bir diğer kripto para cinsi olarak Ethereum ön plana çıkmaktadır. Özellikle birçok kişi tarafından Ethereum altcoin olarak bilinmektedir. Fakat Ethereum bir altcoin değildir hatta oluşturmuş olduğu sistemle birlikte birçok altcoin’in ortaya çıkmasına da olanak sağlayan bir kripto para türüdür. Ethereum blockchain teknolojisinin gelişmesini sağlayan bir sistemdir. Böylece blockchain teknolojisi çok daha geniş bir alanda kullanılacaktır. Bu blockhoin sistemine bizzat Bitcoin de dahildir. Yani Ethereum oldukça dikkat çekilmesi gereken ve yatırım yapılırken güvenilmesi gereken bir kripto paradır diyebiliriz.

Ethereum’un ana amacı kişisel bilgilerin üçüncü kişiler tarafından depolanmasını önlemektir. Çünkü bankalarda, alışveriş sitelerinde bilgileri girdiğimiz vakit bu bilgiler bu sistemlerin depolarına gitmektedir. Yani olası bir saldırıda bilginiz kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabilir. İşte Ethereum bunun önüne geçmektedir. Ethereum’un burada uygulamış olduğu yöntem şu şekildedir. Bu bilgilerin tamamen dağınık ve anonim şekilde birçok farklı cihazda saklanır. İşte bu yöntemle birlikte hiçbir şekilde bilginize üçüncü kişilerin ulaşması mümkün olmaz.

Ethereum (ETH)

Altcoin piyasasının en fazla tercih edilen ve oldukça faza gelecek vaat eden coinlerinin başında gelen Ethereum ile ilgili birçok şey merak edilmektedir. Coinin alt yapısı ve nasıl bir beklentisinin bulunduğu, çıkışından bu güne kadar yaşananlar yatırımcılar tarafından sorulan sorular arasındadır. Ethereum Kimin Projesi Ethereum Vitalik Buterin isimli Rus bir yazılımcısı bulunmaktadır. İlk 2013 senesinde Kuzey Amerika da düzenlenmiş olan Bitcoin Konferansı'nda Buterin yazılımcının yapmış olduğu tanıtım ile piyasa tarafından tanınan

İlgili İçerik

Birçok kişinin aklında Ethereum’un Bitcoin’in rakibi olup olamayacağı konusu gelmektedir. Bu konuda birçok farklı görüş bulunmaktadır. Öncelikle Ethereum şu an için Bitcoin’den sonra en çok işlem gören ikinci büyük kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Yani şu an için Bitcoin’le yarışması en muhtemel kripto para birimi olarak gözüküyor diyebiliriz. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin Ethereum’u daha çok kripto para yakıtı olarak görüyor. Buterin’e göre Bitcoin altın ise Ethereum petroldür. Şu an için Etherum’un kendisi de günün birinde Bitcoin’i geçmek gibi bir hedefimiz var tarzı açıklamalar yapmıyor. Fakat zamanın ne göstereceği de belli olmaz.

Bitcoin ve Ethereum arasındaki farkları kısaca incelemek gerekirse;

 • Bitcoin’de bir blok 10 dakika içinde oluşurken Ethereum’da bu süre sadece 15 saniyedir.
 • Ethereum sistemi daha yenilikçi bir sistem olarak gözükmektedir.
 • Bitcoin ile yapacağınız işlemler sınırlıdır fakat Ethereum sistemiyle işlemler oldukça geniştir ki yeni altcoinler üretmek mümkün olmaktadır.