• BITCOIN/TL
  1912969,481
  % 1,65
 • ETHEREUM/TL
  103309
  % 1,45
 • RIPPLE/TL
  16.13
  % 8,18
 • BITCOIN CASH/TL
  12402.79,261
  % 7,82
 • LITECOIN/TL
  2295.18
  % 2,07
 • COSMOS HUB/TL
  203.2
  % 3,18
 • CARDANO/TL
  13.64
  % 3,21
 • TETHER/TL
  33.06
  % 0,22

Ethereum Madenciliği Kazançlı mı? 1 Ethereum Ne Kadar Sürer?

Ethereum Madenciliği Kazançlı mı? 1 Ethereum Ne Kadar Sürer?

Stakinge geçiş gerçekleşmeden önce Ethereum madenciliği yapmak istiyorsanız, bir ETH madenciliğinin ne kadar sürdüğünü merak ediyor olabilirsiniz.

Ethereum madenciliği şu anda Bitcoin madenciliği ile karşılaştırılabilir, ancak madenciliğin çevresel etkisi göz önüne alındığında, Vitalik Buterin ve daha geniş Ethereum topluluğu bundan uzaklaşmaya istekli.

1 Ethereum Madenciliği Ne Kadar Sürer?

Bir Ethereum -veya 1 ETH- teorik olarak farklı sürelerde kazılabilir. Ethereum, her blok 2 ETH ödüllendiren, yaklaşık 13 ila 15 saniyelik bir blok süresine sahiptir. Ancak bu, 15 saniyelik madencilikten sonra 1 (veya 2) ETH kazanabileceğiniz anlamına gelmez.

Daha fazla madencinin ağa daha fazla güç katmasıyla birlikte, Ethereum’un zorluğu geçen yıl boyunca önemli ölçüde arttı. Daha yüksek zorlukla, bir sonraki blok için seçilme olasılığınız daha düşük olduğu için madencilik karlılığınız düşecektir.

Örneğin, 100 MH/s hash oranına sahip bir madencilik teçhizatı oluşturduysanız, CoinWarz’a göre 1 ETH -veya eşdeğeri- madenciliği tahmini 403 gün sürecektir. 2000MH/s veya 2 GH/s gibi devasa bir çiftliğin bile 1 ETH madenciliği yapması yaklaşık 20 gün sürer.

Tabii ki, çoğu Ethereum madencisi 1 ETH madenciliği yapmak için yola çıkmaz. Bunun yerine, bir madencilik havuzunun parçası olarak kazanılan daha küçük ödülleri arayacaklar.

Madencilik havuzları, madencilerin güçlerini bir araya getirmelerine izin vererek onlara daha yüksek bir başarı şansı verir. Kazanılan ödüller daha sonra her madencinin katkıda bulunduğu güç oranına göre havuza dağıtılır.

Bununla birlikte Ethereum staking’in çok yakında madencilikten devralmaya ayarlanması yüzünden bu sistem değişecek.

Ethereum Staking Süresi

Ethereum staking, Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesiyle tamamen uygulanacak şekilde ayarlanan, işlemleri doğrulamak için Ethereum’un yeni yöntemi olacak. Proof-of-stake algoritması kullanan kullanıcılar artık pahalı madencilik teçhizatlarına ihtiyaç duymayacak, bunun yerine ETH’nin stake edilmesine katkıda bulunacaklar.

Bu, kullanıcıların gönüllü olarak ETH’lerini belirli bir süre boyunca düğümlerde ‘kilitlediğini’ görecek ve bu düğümler blokların bir parçasını oluşturacak.

Eth2 henüz çıkmadığı için, stake sırasında ETH’nin tam olarak ne kadar süreyle kilitli kalacağını bilmiyoruz. Şu anda, test ağlarında stake edilen herhangi bir ETH, Ethereum 2.0’ın bir sonraki aşaması olan birleştirmeye kadar kilitli kalacaktır.