• BITCOIN/TL
  2074793,103
  % 0,92
 • ETHEREUM/TL
  100341
  % -0,22
 • RIPPLE/TL
  16.16
  % 0,13
 • BITCOIN CASH/TL
  15841.61,448
  % -3,77
 • LITECOIN/TL
  2600.74
  % 2,78
 • COSMOS HUB/TL
  265.69
  % 0,69
 • CARDANO/TL
  14.91
  % -0,11
 • TETHER/TL
  32.51
  % 0,28

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin: Putin ve Rusya Artık Düşmanım

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin: Putin ve Rusya Artık Düşmanım

Ethereum’un (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ukrayna’yı sürekli işgal etmesi nedeniyle Rusya’yı bir kez daha eleştirdi. Buterin’in Rus hükümetine olan sevgisi, ülkenin Ukrayna şehirlerinde devam eden savaşı durdurmayı reddetmesinin ardından aniden nefrete dönüştü.

Rusya Artık Buterin’in Düşmanı

Buterin yakın tarihli bir röportajda, Başkan Vladimir Putin liderliğindeki Rus hükümetine hayran olduğunu belirtmişti. Başkan Putin’e olan sevgisi, onu beş yıl önce Rus hükümdarı ile bir sohbete girmeye sevk etti.

“Onunla beş yıl önce konuştum. İnsanlarla konuşmaya inanıyorum. Putin’le konuştum; Bir noktada Tayvan Başbakan Yardımcısı ile görüştüm, Singapur hükümetindeki insanlarla konuştum, Kanada, Birleşik Krallık ve birçok yerdeki insanlarla konuştum” dedi.

Ancak, Başkan Putin’e ve Rus hükümetine duyduğu sevgi duygusu artık yok. Ülke, “insanları öldürerek ve şehirleri yok ederek” Ukrayna’yı işgal etmeye devam ediyor. Ethereum kurucu ortağı şunları söyledi:

“Vladimir Putin’in sevimli Rus hükümeti şu anda düşmanlarımdan biri. Şu anda bombalanan şehirler var. Potansiyel olarak yok edilen milyonlarca hayat, insan ve gelecek. Güzel bir ülke, Suriye’ye dönüşme riskiyle karşı karşıya.”

Savaş yakın zamanda bitmeyecek gibi görünse de Buterin, asıl odak noktasının savaştan gerçekten etkilenen insanlara yardım etmek olması gerektiğini kaydetti.

Buterin, Rusya’nın İşgaline Neden Sinirlendi?

Ethereum kurucu ortağı, kökeni her iki ülkeyle bağlantılı olduğu için Ukrayna’daki durum hakkında daha fazla viral hale geldi. Savaştan haftalar önce Buterin, Başkan Putin’e ve Rusya hükümetine Ukrayna ile savaşa girmemeleri için uyarmıştı.

Ancak Başkan Putin Ukrayna’nın tam ölçekli bir işgalini ilan ettiği için bu savunması göz ardı edildi. Açıklamanın ardından Buterin, hareketin savaşı desteklemeyen Rusya ve Ukrayna halkına karşı bir suç olduğunu belirtti.

Bu arada Buterin’in babası, Rus hükümetini sürekli eleştirmesinin ardından Ethereum kurucu ortağına destek ilan etti.