• BITCOIN/TL
  2175316,713
  % -0,63
 • ETHEREUM/TL
  113223
  % -1,93
 • RIPPLE/TL
  20.56
  % 4,91
 • BITCOIN CASH/TL
  12123.84,233
  % -3,06
 • LITECOIN/TL
  2402.99
  % 1,20
 • COSMOS HUB/TL
  205.68
  % -0,22
 • CARDANO/TL
  13.7
  % -1,23
 • TETHER/TL
  32.86
  % -0,22

Avrupa’daki Bu Ülke Yasayı Hazırladı: Kripto Yasaklanmayacak

Avrupa’daki Bu Ülke Yasayı Hazırladı: Kripto Yasaklanmayacak

Estonya Maliye Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, sanal varlık hizmet sağlayıcıları için yeni taslak mevzuatın müşterilerin kripto sahibi olmasını veya ticaretini yasaklamayacağını, ancak VASP’ler için önerilen gereksinimlerin, yüksek sermaye gereksinimleri de dahil olmak üzere merkezi olmayan cüzdan şirketleri için geçerli olabileceğini söyledi.

Pazar günkü açıklama, önerilen yasa tasarısının merkezi olmayan finansı (DeFi) ve gözetimsiz cüzdanları etkin bir şekilde yasaklayacağına dair haberlerin yayılmasından sonra geldi.

DeFi araştırmacısı Mikko Ohtamaa’ya göre güncellenen yasa, ülkede gözetimsiz yazılım cüzdanlarının yanı sıra merkezi olmayan finans ürünlerini etkin bir şekilde yasaklıyor. Bunun nedeni, yasanın hükümlerinin Estonya’daki kripto borsaları ve cüzdanları içeren VASP’leri hedeflemesidir.

Tasarı hazır olduğunda VASP, merkezi olmayan platformları, ilk madeni para tekliflerini ve diğer hizmetleri kapsayacak şekilde genişletilecektir. Hükümlerin ihlali, 452.000 ABD Dolarına veya 400.000 Euro’ya kadar bir cezaya neden olabilir.

Estonya kriptoyu yasaklamadı ama bireysel yatırım yapılamayacak

Tweet, Estonya Parlamentosu tarafından 23 Aralık’ta onaylanan bir yasa tasarısında belirlenen yeni kurallara atıfta bulunuyor. VASP’ler için gereksinimler, özellikle anonim hesapların oluşturulmasını azaltmak için belirlendi. Onaylanırsa, Estonya VASP’lerinden hesap veya cüzdan sunarken müşterilerini tanımlamaları istenecek.

Açıklamada, “Bu, mevzuatın müşterilerin sanal varlıklara sahip olmasını ve bunların ticaretini yapmasını yasaklayacak herhangi bir önlem içermediği ve müşterilerin özel anahtarlarını cüzdanlarla paylaşmalarını hiçbir şekilde gerektirmediği anlamına geliyor.” denildi.

2020’de Estonya Mali İstihbarat Birimi, Estonya ile zayıf bağlantıları gerekçe göstererek 1.000’den fazla kripto firmasının lisanslarını geri çekti. Yeni yasaya göre, Estonya lisanslı bir VASP’nin Estonya’da faaliyet göstermesi veya ülkeyle kanıtlanabilir bir bağlantısı olması gerekiyor.

Bakanlık, hiçbir hizmetin yasaklanmayacağını yineleyerek, Estonya’da bu tür hizmetleri sağlamak isteyen kuruluşların AML kurallarına uyması gerektiğini de sözlerine ekledi. Tasarının şimdi Parlamentodan geçmesi gerekiyor ve muhtemelen 2022’nin ilk yarısında yürürlüğe girecek.