• BITCOIN/TL
  2126495,359
  % 0,54
 • ETHEREUM/TL
  114981
  % -0,73
 • RIPPLE/TL
  16.02
  % -0,20
 • BITCOIN CASH/TL
  12713.46,416
  % -0,05
 • LITECOIN/TL
  2440.59
  % 1,70
 • COSMOS HUB/TL
  223.47
  % -0,25
 • CARDANO/TL
  12.55
  % 0,16
 • TETHER/TL
  32.82
  % 0,92

Dijital Rubleyi Test Eden Rusya’nın Kripto Planı Ne?

Dijital Rubleyi Test Eden Rusya’nın Kripto Planı Ne?

Rusya devlet destekli bir dijital ruble çıkarmayı düşünürken, ülkenin merkez bankası ve maliye bakanlığı arasındaki çatışmalar sırasında kripto düzenlemeleri daha geniş bir şekilde havada kalıyor. Kripto para yaptırımı hala yapım aşamasında görünüyor ve Rusya Maliye Bakanlığı, dijital varlık işlemleriyle ilgili kurallar hakkında 18 Mart’a kadar kamuoyunun yorumlarını beklediğinin sinyalini verdi.

Dijital varlık yöneticisi CoinShares’in uyum ve düzenleyici işler başkanı Nick du Cros, bu yıl bir yasa tasarısının potansiyelini önemli bir olumlu gelişme olarak nitelendirdi. Du Cros Blockworks’e verdiği demeçte, “Merkez bankası yasa taslağı üzerinde kalem tutmuyor, bu nedenle yasanın kendi bakış açısını yansıtması için çok sıkı lobi yapması gerekecek” dedi.

“Şu anda göründüğü gibi, merkez bankasının kripto ve kripto madenciliği üzerinde doğrudan bir yasak olması gerektiği görüşü, kriptonun mevcut bankacılık ağında var olmasına izin veren Rus merkezli düzenlemeden daha az olası görünüyor.”

Rusya kriptoya baskıcı yaklaşıyor

Merkez bankası daha önce, ülkenin finansal sistemini tehlikeye atabilecekleri endişeleri nedeniyle madencileri ve kripto ticaretini kısıtlamayı teklif etmişti. Devlet Başkanı Vladimir Putin, alanı vergilendirme ve düzenleme planını desteklediğini söyledi.

Bu arada Rusya Merkez Bankası, Aralık ayında 12 bankanın test etmeyi kabul ettiği dijital ruble platformunun bir prototipini piyasaya sürdü. Banka Salı günü yaptığı açıklamada, üç bankanın platforma bağlandığını ve iki bankanın mobil uygulamalar aracılığıyla müşteriler arasında dijital ruble işlemlerini tamamladığını söyledi.

Büyüme sermayesi fonu 10T’nin ortağı Stan Miroshnik Blockworks’e verdiği demeçte, sistemi diğer para birimlerine açmadan önce ilk olarak dijital rubleye odaklanmanın ülkeye piyasada bir destek sağlayabileceğini söyledi.

Çin’in dijital yuanına paralellik gösteren Miroshnik, devlet destekli kripto para biriminin diğer spekülatif dijital varlıkların aşamalı olarak kaldırılmasına yardımcı olduğunu söyledi. Miroshnik, “Merkez bankasının kontrolü altında olan kendi baskın dijital varlığınızı yaratmak istediğiniz ölçüde gerçek oyun budur” dedi.

Ukrayna, Rusya tarafından işgal tehdidi yaklaşırken kripto para birimleri için yasal bir pazar oluşturulmasını onaylamak için dijital varlıklarla ilgili yasasında değişiklik yaptı.