• BITCOIN/TL
  1912969,443
  % 1,65
 • ETHEREUM/TL
  103309
  % 1,45
 • RIPPLE/TL
  16.13
  % 8,18
 • BITCOIN CASH/TL
  12402.79,697
  % 7,82
 • LITECOIN/TL
  2295.18
  % 2,07
 • COSMOS HUB/TL
  203.2
  % 3,18
 • CARDANO/TL
  13.64
  % 3,21
 • TETHER/TL
  33.06
  % 0,22

Çin Kripto Madenciliği Yasağındaki Açıkları Kapatıyor

Çin Kripto Madenciliği Yasağındaki Açıkları Kapatıyor

Çin devleti tarafından işletilen Economic Daily’ye göre, Çinli yetkililer hala kripto para madenciliği yapan ve düzenleyici boşluklardan yararlanan bireyleri çökertecek.

Çin Devlet Konseyi’ne bağlı gazete Cumartesi günü yaptığı bir yorumda, Mayıs ayından bu yana kripto ticareti ve madenciliğine ilişkin sıkı düzenlemelerin ülke içindeki kurumsal madenciliği neredeyse ortadan kaldırdığını ve birçok madencinin kapanması veya denizaşırı ülkelere taşınmasıyla sona erdiğini söyledi.

Gazete yine de, farklı yetkililer ve bölgeler arasındaki boşluklardan yararlanan kişiler olduğunu söyledi. Rapora göre; internet kafe işletmecileri, bilgisayar parçaları satan tüccarlar ve kamu kaynaklarını kripto madenciliği için kullanan devlet kurumlarının çalışanlarını içeriyor.

Gazete, kripto madenciliğinin oldukça enerji tükettiğini ve çok fazla karbon emisyonu ürettiğini ve ayrıca üretim ve ticaret sırasında riskler getirdiğini söyledi. Yetkililerin, haydut madencileri dizginlemek için koordinasyonu ve teknolojinin daha iyi kullanımını güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Çin’in Kripto Madenciliği Yasağı 51 Ülkeye Sıçradı

Çin, kripto para birimlerini yasaklayan tek ülke değil.

Kongre Hukuk Kütüphanesi Küresel Hukuk Araştırmaları Müdürlüğü’nün bir raporuna göre, 50 ülke daha kriptoya yasak getirdi.

Kasım raporu, araştırmanın ilk kez 2018’de ortaya çıkmasından bu yana kriptoyu yasaklayan ülke sayısının önemli ölçüde arttığını buldu.

Dokuz ülkede kriptoyu yasa dışı kılan mutlak bir yasak var ve 42’de finansal kurumların kripto ile uğraşmasını yasaklayan örtülü bir yasak var. Bu, mevcut toplamı 51 ülkeye getiriyor.

Rapora göre, Cezayir, Bangladeş, Çin, Mısır, Irak, Fas, Nepal, Katar ve Tunus kriptoyu yasaklayan ülkeler. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, bu yılın başlarında yaptığı kısıtlamayla kripto piyasalarını alt üst etmişti.

Ülke yıllardır dijital varlıklara karşı hamleler yapıyor olsa da, Mayıs ve Haziran aylarında kripto ticareti yapan finansal kurumlara ve kripto madenciliğine yönelik baskıları kripto para birimlerinin fiyatlarında keskin bir düşüşe neden oldu. Eylül ayında tüm kripto işlemlerini yasakladığı zaman, uzmanlar yasağın zaten Bitcoin için fiyatlandırıldığını söyledi.

Fintech platformu Yield App CEO’su Tim Frost, kriptoyu benimseyen diğer ülkelerde kıtlık olmadığını ve Çin gibi dijital varlıklara düşman olan ülkelerin hamlelerini dengelediğini söyledi.