• BITCOIN/TL
  2074393,223
  % 0,89
 • ETHEREUM/TL
  100558
  % -0,42
 • RIPPLE/TL
  16.17
  % 0,42
 • BITCOIN CASH/TL
  15907.31,602
  % -3,59
 • LITECOIN/TL
  2601.76
  % 2,49
 • COSMOS HUB/TL
  265.99
  % 0,49
 • CARDANO/TL
  14.95
  % 0,30
 • TETHER/TL
  32.54
  % 0,26

Ünlü Yatırımcıdan Bitcoin Açıklaması: Şeytani Bir Yatırım

Ünlü Yatırımcıdan Bitcoin Açıklaması: Şeytani Bir Yatırım

Berkshire Hathaway Başkan Yardımcısı Charlie Munger, şirketin Omaha’daki yıllık hissedar toplantısında Bitcoin’i hedef aldı ve dünyanın en büyük kripto para biriminin “büyük olasılıkla” sıfıra çökeceğini tahmin etti.

Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett, Bitcoin’in önümüzdeki birkaç yıl içinde değerinin artıp artmayacağını bilmiyor, ancak yine de Bitcoin ile yatırım yapmak istemiyor. Net değerinin 124,3 milyar dolar olduğu tahmin edilen 91 yaşındaki girişimci, Bitcoin’in hiçbir şey üretmediğini yineledi.

Buffett, dolaşımdaki mevcut tüm madeni paraları satın almak için 25 dolar bile ödemeyeceğini söylüyor. “Almıyorum çünkü onunla ne yapacağım?” dedi.

“Önümüzdeki yıl mı yoksa beş mi yoksa 10 yıl mı yükselir, bilmiyorum. Ancak oldukça emin olduğum tek şey hiçbir şey üretmediği. Bunun bir büyüsü var ve insanlar birçok şeye sihir bağladılar.”

ABD doları karşısında şansı yok

Tüm zamanların en ünlü yatırımcılarından biri, Bitcoin’in ABD doları karşısında hiç şansı olmadığını iddia ediyor. Ayrıca apartmanlara yatırım yaparsa rant üreteceğini ve tarım arazilerine yatırım yaparsa mahsul üreteceğini söyleyerek Bitcoin’in pasif doğasını da eleştirdi.

Munger ise dünyanın en büyük kripto para birimini “aptal” ve “kötü” olarak nitelendirerek eleştirisinde daha da sertti. Milyarder, bunun ABD’nin “umutsuzca ihtiyaç duyduğu” ABD Merkez Bankası’nı baltaladığına inanıyor.

Bitcoin aptalca çünkü hala sıfıra gitme olasılığı var. Ayrıca kötü çünkü Federal Rezerv Sistemini baltalıyor ve üçüncüsü, Çin’deki Komünist lidere kıyasla bizi aptal gibi gösteriyor. Çin, Bitcoin’i yasaklayacak kadar akıllıydı.”

Şubat ayında Munger, en iyi kripto para birimini bir “zührevi hastalığa” benzetti. Buffett ayrıca Wall Street’i piyasayı bir “kumar salonuna” çevirdiği için sert bir şekilde eleştirdi. Finans sektörünün riskli davranışları teşvik ettiğine inanıyor.