• BITCOIN/TL
  2002378,670
  % -2,11
 • ETHEREUM/TL
  97666
  % -2,07
 • RIPPLE/TL
  15.86
  % -1,24
 • BITCOIN CASH/TL
  15743.57,630
  % 2,60
 • LITECOIN/TL
  2666.46
  % 4,39
 • COSMOS HUB/TL
  261.88
  % -0,89
 • CARDANO/TL
  14.48
  % -2,36
 • TETHER/TL
  32.52
  % -0,11

Bitcoin Tekrar Yükselecek mi? Yatırımcılardan Korkutan Uyarı

Bitcoin Tekrar Yükselecek mi? Yatırımcılardan Korkutan Uyarı

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin, Kasım ayının başındaki yaklaşık 69.000 dolarlık zirvelerinin oldukça altında, 43.000 dolar civarına kadar geriledi. Grafiklerin altına bakan yatırımcılar ise bunun nedenini açıklamaya yardımcı oldu: İşlem hacimleri kurudu, vadeli işlemler açık faizi düşüyor ve aktif adreslerin sayısı durdu.

Veriler birlikte ele alındığında ilk ABD vadeli işlem takip borsa yatırım fonlarının sonbaharda piyasaya sürülmesinin ardından, Bitcoin zirve yapmıştı. Dip alıcıları -kripto para piyasalarında bir zamanlar güvenilir bir alandır- %33 düşüşten sonra bile anlamlı bir şekilde yeniden ortaya çıkmadı.

Bu arada geçen ayki ani çöküşte milyarlarca dolarlık kaldıraçlı pozisyon boşaltıldıktan sonra, yeni yatırımcılar henüz boşluğu doldurmadı.

Bitcoin dip yatırımcıları ve vadeli işlemler ortadan kayboldu

Kripto ticaret şirketi Radkl’ın genel müdürü Jim Greco, “Mayıs ayında ve ardından Kasım ayına kadar sistemde çok fazla kaldıraç vardı. Kayıp yaşayan ve yeni sermaye ile değiştirilmeleri gereken çok sayıda yatırımcı olabilir.” dedi.

Coşku azaldıkça Bitcoin’deki ticaret faaliyeti azaldı. Messari tarafından derlenen verilerine göre, aylardır düşüş eğiliminde olan borsalardaki hacim Salı günü sadece 4,8 milyar dolara ulaştı. Bu, bir yıl önceki 13,1 milyar dolardan düştü ve kabaca 9,2 milyar dolarlık yıllık ortalamanın oldukça altında.

Hacim, kripto paranın meşhur hafta sonu oynaklığının bir göstergesi olarak Bitcoin fiyatının birkaç dakika içinde %20’den fazla düştüğü 4 Aralık’tan bu yana 10 milyar doların üzerine çıkmadı. Coinglass.com’dan alınan verilere göre, hem uzun hem de kısa olmak üzere yaklaşık 2,4 milyar dolarlık kripto düşüş sırasında tasfiye edildi.

Vadeli işlem piyasası da benzer bir hikaye anlatıyor. Ekim ayının sonunda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 17.4 milyar dolara yükseldikten sonra, Chicago Ticaret Borsası’ndaki Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine açık faiz şimdi yaklaşık 10.6 milyar dolar seviyesinde ve bu %39’luk bir düşüş anlamına geliyor.

Ekim ayının ortasında rekor düzeyde en çok işlem gören fonlardan biri olarak giriş yapan ilk ABD Bitcoin vadeli işlem ETF’si böyle bir beklenti oluşturmuştu, ancak coşku hızla azaldı: Sadece iki gün içinde 1 milyar dolardan fazla çekildikten sonra, ProShares Bitcoin Strategy ETF’de yönetilen varlıklar 1,2 milyar dolar seviyesine geriledi.