• BITCOIN/TL
  2064354,602
  % 5,57
 • ETHEREUM/TL
  99592
  % 3,47
 • RIPPLE/TL
  16.26
  % 3,81
 • BITCOIN CASH/TL
  15560.91,614
  % 5,91
 • LITECOIN/TL
  2647.1
  % 5,50
 • COSMOS HUB/TL
  267.3
  % 3,88
 • CARDANO/TL
  14.74
  % 5,11
 • TETHER/TL
  32.53
  % 0,12

Bitcoin, Alternatif Kripto Paralara Kıyasla Kazandırmıyor

Bitcoin, Alternatif Kripto Paralara Kıyasla Kazandırmıyor

Kripto para birimleri için gişe rekorları kıran bir yıl sona ererken, en küçük madeni paralardan bazıları bir an yaşıyor. Coinmarketcap.com’dan alınan verilere göre Polkadot ve Cardano, nispeten sakin bir tatil hafta sonundan sonra Pazartesi günü en büyük hamleleri kaydeden kripto paralar arasındaydı.

Coinmarketcap.com’dan alınan verilere göre her biri bir noktada %6’dan fazla artış gösterdi. En büyük dijital varlık olan Bitcoin, yaklaşık 51.000 dolardan 49 bin dolar seviyelerine kadar geriledi.

Miller Tabak+ Co.’nun baş piyasa stratejisti Matt Maley, “Bitcoin’in hakimiyetinin son zamanlarda azaldığına dair hiçbir şüphe yok. Bunun sadece bazı yatırımcıların ‘en yeni şeyi’ kovalamasından kaynaklandığını düşünüyorum.” dedi.

Bitcoin’e Polkadot ve Cardano hamlesi

Alternatif madeni paraların çekiş kazanması yeni bir gelişme değil: Kripto ekonomisi genişledikçe ve dikkatler pazarın diğer alanlarına doğru kaydıkça, en büyük birkaç kripto para dışındaki birçok kripto para birimi bu yıl muhteşem ralliler yaşadı. Daha önce piyasanın en spekülatif köşelerini kapan Dogecoin, Cardano ve Shiba Inu gibi madeni paralar bu yıl ünlü isimlere dönüştü.

Quantum Economics’in kurucusu ve CEO’su Mati Greenspan, “Bitcoin küresel ekonomide hızlı ilerleme kaydediyor ancak bu ilerlemenin bazı daha küçük ve daha hızlı büyüyen ağlar tarafından nasıl geride kaldığını görmek kolay.” dedi.

CryptoCompare’in bir raporuna göre bu dinamik, Bitcoin’in hakimiyetini azalttı ve Bitcoin ile ilgili yatırım ürünleri için yönetilen toplam varlıklar Aralık ayında %20 azalarak 39 milyar dolara düştü. Veri sağlayıcıya göre düşüş, Bitcoin ürünlerinin toplam dijital varlık yatırım araçlarının payını yılın en düşük payı olan %70.6’dan %67.8’e düşürdü.

Coinmarketcap.com’a göre Polkadot ve Cardano, son yedi seansta %20’den fazla kazanç elde etti. Axie Infinity’nin madeni parası bu dönemde %18 artarken, FTX’in madeni parası %7 yükseldi.

Aralık, orijinal ve bir zamanlar en yüksek kripto para birimi olan Bitcoin için dalgalanmalarla işaretlenmiş bir dönemdi. Madeni para, art arda ikinci aylık düşüşünün hızıyla bu ay şimdiye kadar %10 düştü.

Yine de Maley, kripto para birimleri söz konusu olduğunda yatırımcıların risk ölçeğinde fazla ileri gitmemesi gerektiğini söylüyor. “2000’de internet hisselerinde olduğu gibi, uzun vadede sadece en iyiler hayatta kalacak.” dedi.