• BITCOIN/TL
  2090565,542
  % -1,58
 • ETHEREUM/TL
  114485
  % -0,20
 • RIPPLE/TL
  15.9
  % -1,23
 • BITCOIN CASH/TL
  12552.67,472
  % -1,63
 • LITECOIN/TL
  2393.29
  % -1,14
 • COSMOS HUB/TL
  224.06
  % -0,43
 • CARDANO/TL
  12.47
  % -0,23
 • TETHER/TL
  32.8
  % 0,06

Bitcoin Ocak’tan Beri En Düşük Seviyede! Tsunami Etkisine Dikkat

Bitcoin Ocak’tan Beri En Düşük Seviyede! Tsunami Etkisine Dikkat

ABD Federal Rezerv’in kararına verilen tepkilerin sert bir şekilde tersine çevrilmesiyle Bitcoin ve birçok altcoin düşüş yaşadı. Bunun sebebi ise yatırımcıların, yetkililerin durgunluk tehdidi sırasında enflasyonu kontrol etmek için mücadele edebileceğinden endişe duyması oldu.

Kripto pazarındaki %11’lik bir düşüş, piyasa değerine göre en büyük dijital para birimi için 21 Ocak’tan bu yana en büyük gün içi düşüş gibi görünüyor. Ether fiyatı %9’a kadar düştü. ABD merkez bankasının Çarşamba günü yaptığı faiz artırımının ardından Avalanche ve Solana sırasıyla %15 ve %11 kadar düştü.

Federal Rezerv’in açıklamasıyla aynı anda bir tasfiye meydana gelmiş gibi görünüyor. Tek bir günde kripto tasfiyeleri, Bitcoin’den kaynaklanan 192 milyon dolarlık kayıp da dahil olmak üzere 407 milyon doları aştı. Gün içinde 103.889 tüccar tasfiye edildi.

En büyük tasfiyelerden biri 3.74 milyon dolar ile Okex’te gerçekleşti. Yatırımcılar, politika yapıcıların kaçak fiyatları frenleyebileceğine dair şüphelerle stagflasyon olasılığı konusunda tedirginler.

Bitcoin, ABD ekonomisine bağlı hale mi geldi?

Fed Başkanı Jerome Powell, Haziran ayında 75 baz puanlık bir artışı reddederek başlangıçta kripto yatırımcılarını şaşırttı. Öyle olsa bile, merkez bankasının yaklaşımını yeniden düşünmesine neden olabilecek önemli ekonomik veriler ve küresel gelişmelerle birlikte kripto dünyasının önündeki yol zorlu görünüyor.

Tahminlere göre, dünyanın en büyük ekonomisindeki istihdam raporu, sağlam maaş artışı ve ücretlerin yüksek seviyelerde tutulduğunu ve enflasyonist baskıların korunacağını gösterecek.

Bitcoin, bu yüksek oranlı ortamda henüz yılın başındaki yüksek seviyelerinin ötesine geçmedi. Son birkaç ayda, madeni para dar bir aralıkta işlem gördü.

Artan ABD kurumsal varlığının ve geçen yıl kapsamlı yasakların ardından Çin’in yokluğunun bir kombinasyonu, Bitcoin’in ABD işlem saatleri ve ABD geleneksel piyasa endeksleriyle giderek daha fazla ilişkili olmasına yol açmış olabilir.

Kırgınlığa rağmen sektörden nakit çıkışı var. Fon sağlayıcısı CoinShares tarafından izlenen verilere göre, yatırımcılar geçen hafta kripto ürünlerinden yaklaşık 120 milyon dolar çekerek üç aylık toplamı 339 milyon dolara çıkardı.

Haziran 2021’den bu yana en büyük çıkış haftasında Bitcoin, geçen haftaki para akışının çoğunu oluşturdu.