• BITCOIN/TL
  1975375,194
  % -5,97
 • ETHEREUM/TL
  108468
  % -4,78
 • RIPPLE/TL
  15.46
  % -2,04
 • BITCOIN CASH/TL
  11464.01,146
  % -9,07
 • LITECOIN/TL
  2254.01
  % -7,57
 • COSMOS HUB/TL
  219.89
  % -0,17
 • CARDANO/TL
  12.18
  % -3,61
 • TETHER/TL
  32.89
  % 0,35

Asya Pazarında Bitcoin Madenciliğinde Patlama Yaşanıyor

Asya Pazarında Bitcoin Madenciliğinde Patlama Yaşanıyor

Büyük Tayland şirketleri, ülkede kripto para birimi patlaması genişledikçe, merkez bankasının risk ve oynaklık konusundaki uyarılarını görmezden gelerek Bitcoin madenciliğine para akıtıyor.

Bu, Güneydoğu Asya ülkesinde kripto para birimine sahip olduğu tahmin edilen insan sayısının 2021’de bir önceki yıla göre %400’ün üzerinde artışla 3,6 milyona çıkması ve mağazaların kriptoyu ödeme yöntemi olarak kabul etmesiyle geliyor.

Kasikorn Araştırma Merkezi’nden bir analist, “Bitcoin patlıyor ve borsada işlem gören firmaların ve diğer finans kurumlarının Bitcoin ticaretine ve madenciliğine katılmaya başlaması, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin gelişinin kaçırmamamız gereken bir trend olduğunu doğrulamaya yardımcı oluyor.” dedi.

Analiste göre büyük şirketlerden ve kurumsal yatırımcılardan gelen bu ilgi, dijital para birimine olan güveni artırıyor ve küçük yatırımcıları katılmaya teşvik ediyor.

Tayland’da Bitcoin madenciliği nasıl gelişiyor?

Brooker Group, kriptoya yönelen şirketlerden biri. Finans ve emlak danışmanı Bitcoin ticaretine 36 milyon dolar yatırım yaptı ve kripto madenciliği için 2 milyon dolar ayırdı. Şirket ayrıca yakında Stablecoin ve diğer dijital varlıklara yaklaşık 4,5 milyon dolar yatırım yapmak istiyor.

Jasmine Technology Solution, Bitmain Technology’den 1.200 Bitcoin madencilik makinesi satın almak için yaklaşık 100 milyon dolar harcadı ve telekomünikasyon teknolojisinden kriptoya geçerken bu yıl 5,100 makine daha eklemeyi planlıyor.

Bu arada, bilgisayar toptancısı ve yazılım geliştiricisi Comanche International, bir kripto para madenciliği işine ve bir kripto ticaret platformuna 1,8 milyon dolar yatırım yaptı.

Bitcoin’in fiyatı Haziran 2021’de 64.400 dolarlık rekor seviyeye ulaştı ve dünya çapındaki yatırımcıların ilgisini çekti ve diğer kripto para birimlerinin de çekiciliğini artırdı.

Önde gelen mağaza operatörü The Mall Group da dahil olmak üzere birçok şirketin ödeme olarak Bitcoin ve bazı dijital jetonları kabul etmeye başlamasından sonra kripto iştahı da arttı. Önde gelen emlak geliştiricileri Sansiri ve Ananda, evleri ve kat mülkiyeti için ödemenin bir parçası olarak Bitcoin’i de kabul ediyor.

Bitcoin, düzenleyicilerin yatırımcıları dikkatli olmaya çağırmasıyla zirveden 42.000 dolar civarına düştü. SCB Securities araştırma grubunun genel müdürü Sukit Udomsirikul, “Bitcoin’in fiyatı görünür bir sebep olmadan zıplıyor. Paraya tam olarak ne kadar değer biçilmesi gerektiğini bilmiyoruz, bu yüzden bu konuda çok dikkatli olmamız gerekiyor.” dedi.