• BITCOIN/TL
  1911479,361
  % 1,87
 • ETHEREUM/TL
  103123
  % 1,50
 • RIPPLE/TL
  16.27
  % 9,42
 • BITCOIN CASH/TL
  12324.34,464
  % 7,70
 • LITECOIN/TL
  2288.28
  % 1,76
 • COSMOS HUB/TL
  203.4
  % 3,78
 • CARDANO/TL
  13.62
  % 3,96
 • TETHER/TL
  33.06
  % 0,23

Bitcoin ile Emeklilik Planı Yapmak Mümkün mü?

Bitcoin ile Emeklilik Planı Yapmak Mümkün mü?

CNBC’ye konuşan MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’in tahvillerden daha az riskli olduğunu ve emeklilik planları için “mükemmel” bir varlık olduğunu söyledi.

Saylor, MicroStrategy çalışanlarının Fidelity Investments aracılığıyla emeklilik hesaplarına Bitcoin ekleyebileceklerini söyledi. Salı günü Fidelity Investments, Bitcoin’i bir tasarruf aracı olarak sunan ilk büyük emeklilik planı sağlayıcısı oldu.

ABD’den Kripto Madenciliğine ve Rus Bankalarını Yaptırım

ABD, Çarşamba günü Rus yaptırımlarından kaçınmaya çalışmakla suçlanan örgütlere ve kişilere yeni kısıtlamalar getirdi. ABD Hazinesi, İsviçre merkezli Bitriver AG'yi Rus teknoloji sektöründe faaliyet gösterdiği için cezalandırdığını açıkladı. Şirket, varlıklarının yasal mülkiyetini geçen yıl İsviçre'ye kaydırmasına rağmen şu anda Rusya genelinde üç ofisten faaliyet gösteriyor. Hazine'ye göre, Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), holding şirketi Bitriver AG'yi, Rusya Federasyonu ekonomisinin teknoloji sektöründe faaliyet gösterdiği için cezalandırdığını açıkladı. Bitriver AG için yolun

İlgili İçerik

Bitcoin, tahvillerden daha az riskli

Saylor, CNBC’ye verdiği demeçte, “Bitcoin’in dijital mülkü emeklilik planı için mükemmel bir varlık haline getiriyor. Tahvil ve hisse senetleri ile ticari gayrimenkul ve altından daha az riskli” dedi.

“401(k) planı, milyonlarca ve milyonlarca işçinin aile çıkarlarını korumak için tasarruf etmek için kullandığı oldukça yaygın bir şeydir. Bu, yatırım ürünü pazarında önemli bir boşluğu dolduracak. Bunun için çok talep oldu. Bir süredir soruyorlar. 401(k) tasarruf planı sunmak teknik bir zorluktur ve Fidelity bu zorluğun üstesinden gelmiştir.”

MicroStrategy, yan kuruluşlarıyla dünyanın en popüler kripto para birimini satın almak için yaklaşık toplam 4 milyar dolar harcayan, Bitcoin’in halka açık en büyük kurumsal sahibidir.

Bu yılın ilerleyen döneminde Fidelity Investments, emeklilik hesaplarına Bitcoin yatırımlarını dahil etmeye başlayacak ve müşteriler tasarruflarının maksimum %20’sini Bitcoin’e yatırabilecek. Daha sonraki bir tarihte, diğer kripto para birimlerinin de eklenmesi muhtemel görünüyor.

Fidelity’deki işyeri emeklilik teklifleri ve platformları başkanı Dave Gray şunları söyledi: “Plan sponsorlarından, çalışanlarına tanımlanmış katkı planlarında dijital varlıklara erişim sağlamalarını sağlayan araçlara ve dolayısıyla kripto para birimlerini uzun vadeli yatırım stratejilerine dahil etme iştahı olan bireylerden artan bir ilgi var”.

İş yazılımı sağlayıcısı Fidelity Investments’ın, çalışan emeklilik planlarında Bitcoin’i bir yatırım seçeneği olarak sunan ilk işveren olduğunu hatırlatalım.