• BITCOIN/TL
  1999880,467
  % -3,01
 • ETHEREUM/TL
  97557
  % -2,70
 • RIPPLE/TL
  15.91
  % -1,50
 • BITCOIN CASH/TL
  15594.8,538
  % 0,96
 • LITECOIN/TL
  2651.54
  % 3,63
 • COSMOS HUB/TL
  261.47
  % -1,46
 • CARDANO/TL
  14.42
  % -3,07
 • TETHER/TL
  32.52
  % -0,02

Bitcoin’in Hesaplama Gücü 2 Katına Çıkacak: Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin’in Hesaplama Gücü 2 Katına Çıkacak: Ne Anlama Geliyor?

Nasdaq listesindeki Bitcoin madenciliği şirketi Marathon Digital Holdings MARA’nın kurumsal iletişim direktörü Charlie Schumacher, 2021’de kripto madenciliği endüstrisi çoğunlukla hobilerle dolu uç bir hareketten artık çok profesyonel ve kurumsal bir endüstriye geçiş yapacağını söyledi.

Schumacher, “Bitcoin madenciliğinin bir yıl önce nasıl göründüğüne bakarsanız, bu alanda halka açık olarak işlem gören yalnızca bir avuç şirket vardı. Herkesin o zamanki piyasa değerine bakarsanız, bugünkü değerlerinin çok altındalar.” dedi.

Marathon Digital’in piyasa değeri, yılın başında yaklaşık 856 milyon dolardan 3.5 milyar doların üzerine çıktı.

Bununla birlikte, geçen yıl bazı madenciler için büyük zorluklar da getirdi. Örneğin, Chicago merkezli Bitcoin madencisi Blockware Mining, pandemi sırasında küresel tedarik zinciri kesintileri nedeniyle bazı ekipmanların teslimatında gecikmeler gördü. Blockware Mining CEO’su Michael Stolzner bir röportajda, “Malezya’dan ve Uzak Doğu’daki diğer yerlerden gelen nakliye sorunları son derece zordu.” dedi.

Stolzner, “Ayrıca madencilik tesisini inşa ederken, şalterden transformatörlere ve diğer şeylere kadar tedarik zinciri sorunlarıyla uğraşmak zorunda kaldık.” dedi.

Bitcoin’in Hesaplama Gücü Neden Değişiyor?

Sanayi de Çin yasağı tarafından rahatsız edildi. Çin, Mayıs ayında kripto madenciliğini engellemeye başladıktan sonra, Bitcoin’in blok zinciri ağına katkıda bulunan toplam hesaplama gücünü ölçen hash oranı, Temmuz ayında yedi günlük ortalama bazında %50’den fazla düşüşle yaklaşık 85 EH/s’ye düştü. (Daha düşük hash oranı, Bitcoin ağının daha az güvenli ve saldırılara karşı daha savunmasız olduğu anlamına gelir.)

Bazı Çinli madenciler Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Kazakistan gibi başka yerlere göç ederken, diğer madenciler kapasitelerini genişlettikçe, Bitcoin’in hash oranı o zamandan bu yana tamamen iyileşti ve Aralık başında 182 EH/s’lik rekor bir yüksekliğe ulaştı.

Bazı endüstri katılımcıları, Çin’in baskılarının bazı Kuzey Amerikalı madencilere fayda sağladığını söyledi. Çinli madenciler Mayıs ve Haziran aylarında çevrim dışı olduklarından, madencilik zorluğu büyük ölçüde azaldı.

Bir kripto madenciliği pazarı olan Compass Mining’in CEO’su Whit Gibbs, Çin yasağının ardından şirketin ABD’deki veri merkezlerinde Bitcoin madenciliği yapmak isteyen kişilerin ilgisinde muazzam bir artış gördüğünü söyledi. Gibbs, “Compass için Haziran ve Temmuz ayları arasında aylık bazda yaklaşık %300 büyüme oldu.” dedi.