• BITCOIN/TL
  1912744,106
  % 1,78
 • ETHEREUM/TL
  103450
  % 1,48
 • RIPPLE/TL
  15.85
  % 6,22
 • BITCOIN CASH/TL
  12377.35,137
  % 7,96
 • LITECOIN/TL
  2304.9
  % 3,09
 • COSMOS HUB/TL
  202.98
  % 3,60
 • CARDANO/TL
  13.66
  % 3,15
 • TETHER/TL
  33.06
  % 0,15

Kripto Borsasında Devasa Düşüş: Bitcoin Çakıldı, Ne Yapmalıyım?

Kripto Borsasında Devasa Düşüş: Bitcoin Çakıldı, Ne Yapmalıyım?

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri zorlu birkaç hafta geçiriyor. Bitcoin son 30 günde %18’den fazla düştü. CoinGecko’nun toplam kripto piyasa değeri tablosu, 10 Kasım’da zirveye ulaştı ve o zamandan beri sürekli düşüşler gösteriyor. Bazı NFT’lerin taban fiyatları da zayıflık belirtileri göstermeye başladı.

Gerçekten şaşırtıcı sayıda yeni başlayanlar için bu, yeni bir deneyim olabilir. Son iki yılda, doğrulanmış kullanıcıların 2020’nin ikinci çeyreğinde 37 milyondan 2021’in ikinci çeyreğinde 68 milyona, ardından üçüncü çeyrekte 73 milyona yükseldiği Coinbase gibi platformlar için inanılmaz bir büyüme görüldü.

Bu muhtemelen, uzun bir “kripto kışı” şöyle dursun, gerçek bir kripto ayı piyasası yaşamamış on milyonlarca kripto sahibi anlamına geliyor. Bunlardan herhangi birinin içinde olduğumuz kesin değil, ancak yeni girenler için biraz psikolojik hazırlık yapmaya değer.

Bitcoin düşerken yapılması gerekenler

İlk olarak uzun vadeli bir bakış açısı gerekiyor. 40.000 dolara düşen Bitcoin, çok uzun süredir kıyamet gibi gelmiyor. BTC sadece bir yıl önce, 2021 yılının Ocak ayında ilk kez bu fiyata yükseldi. Hatta Temmuz ayında bu bariyerin çok altına, kısa bir süreliğine 30.000 doların altına düştü. BTC’nin Kasım zirvesinden şu anki %38 düşüşü, tokenin en büyük çöküşleri arasında bile yer almıyor: 2018 gibi yakın bir zamanda BTC, sadece birkaç hafta içinde %84 düştü.

Kısacası, heyecanın en yüksek olduğu anlarda satın alanlar muhtemelen şu anda biraz acı çekiyorlar, ancak diğer birçok alıcı -birikmek için iyi giriş noktaları arayanlar- hala yükselişte. Kripto yatırımında belki de en önemli ders budur: Çok erişilebilir ve likit oldukları için, hassas dalgalanmalara yol açan büyük, hızlı dalgalanmalara tabidir.

Ancak bozulmadan kalması muhtemel görünen şey, kripto para biriminin benimsenmesi, faiz ve piyasaların döngüsel doğasıdır. Bu model son on yılın çoğu için geçerli. Her kripto patlaması, birçoğu teknolojiyi ve bunun neden önemli olduğunu çok az anlayan spekülatörlerin ve risk sermayedarlarının büyük bir girişini çekiyor. Özellikle mevcut döngüde, kripto varlıkları arasındaki ayrışma hızlandı ve iyi ile kötü bahis arasındaki fark çok büyük oldu.

Para kaybeden yatırımcılardan bazıları toplarını alıp küskün bir şekilde eve gidiyor. Ancak bunların büyük bir kısmı gerçekten takılıp kalıyor, hatalarından ders alıyor ve nihayetinde daha da derinden dahil oluyor ve bağlı kalıyor.

Bu döngü açıkçası sonsuza kadar devam edemez. Sonunda, özellikle Bitcoin, daha istikrarlı bir fiyat bulacak.

2022 tahminlerimde ortaya koyduğum gibi, fiyat hareketinden bağımsız olarak yeni fikirlerin, entegrasyonların ve benimseme ritminin (özellikle ulus devletler tarafından) yüksek kalması muhtemel. Bu, kelimenin tam anlamıyla milyonlarca yeni insanın kripto sistemlerini öğrenmesi, kullanması ve hatta geliştirmesi ile birlikte, ister üç ay ister üç yıl içinde gerçekleşsin, bir sonraki heyecan ve büyüme turu için güçlü bir temel oluşturacak.