• BITCOIN/TL
  2187842,476
  % -0,14
 • ETHEREUM/TL
  114023
  % -1,06
 • RIPPLE/TL
  20.67
  % 5,55
 • BITCOIN CASH/TL
  12256.38,268
  % -2,15
 • LITECOIN/TL
  2411.08
  % 1,51
 • COSMOS HUB/TL
  206.8
  % 0,90
 • CARDANO/TL
  13.77
  % -0,98
 • TETHER/TL
  32.87
  % -0,11

Bitcoin Ailesi Vergi Ödememek İçin Ülke Değiştirdi

Bitcoin Ailesi Vergi Ödememek İçin Ülke Değiştirdi

Bitcoin Ailesi’nin baş üyesi olan Didi Taihuttu, Avrupa’nın nihai kripto vergi cenneti olan Portekiz’de kök salıyor. Son beş yıldır dünyayı dolaşan beş kişilik Hollandalı aile için yerleşmek büyük bir mesele. Ancak 40 ülkede zaman geçirdikten sonra, Avrupa’da Bitcoin’e %0 vergi uygulayan son yerlerden biri olan Portekiz, görmezden gelinemeyecek kadar cazip bir yerdi.

Taihuttu, “Portekiz’de kripto para biriminde herhangi bir sermaye kazancı vergisi veya başka bir şey ödemezsiniz” dedi. Portekiz’de hizmet sağlamak için kripto para kazanmadığınız sürece, her şey ortada.

2017 yılında, Taihuttu, karısı ve üç çocuğu, sahip oldukları her şeyi sattılar, 2.500 metrekarelik bir evi ve neredeyse tüm dünyevi varlıklarını Bitcoin karşılığında sattılar. Bu, Bitcoin fiyatının 900 dolar civarında olduğu zamandı. Dünyanın en büyük kripto para birimi, Kasım ayında yaklaşık 69.000 $’a ulaştıktan sonra şu anda 41.000 $ civarında işlem görüyor.

Bitcoin Ailesi %0 vergi için Portekiz’e taşındı

43 yaşındaki üç çocuk babası, ailenin kripto servetini dört farklı kıtadaki gizli kasalarda koruduğunu, bu yüzden muhtemelen kripto paylarının yeterince merkezi olmayan nakitlerini kullanmak için dünya çapında uçmaya değer hale getirmek için önemli olduğunu söylüyor.

Bu tür bir kripto hissesiyle, Portekiz’deki vergi avantajları kesinlikle büyük bir çekişme olsa da, ülkenin güvenli ve keyifli bir yaşam tarzı sunmasından zarar gelmez. 2021’de ülke Küresel Barış Endeksi’nde dördüncü sırada yer aldı ve göçmenler için en iyi ülkeler listesinin başında yer aldı.

Sanal para birimini mülk olarak değerlendiren ve hisse senetlerine veya gayrimenkullere benzer bir şekilde vergilendiren ABD’nin aksine, Portekiz kripto para birimlerini bir ödeme şekli olarak görüyor. Bu ayrım, vergiler açısından oyunun kurallarını değiştirir.

Kripto vergi yazılımı şirketi CoinTracker.io’da EBM ve vergi stratejisi başkanı Shehan Chandrasekera, “Nakit çekme ve kriptodan kriptoya alım satım gibi kripto işlemlerinden kaynaklanan sermaye kazançları kişisel gelir vergisine tabi değildir” dedi.

Bu, diğer itibari para birimlerine benzer şekilde, kripto para biriminin satın alınmasından veya satılmasından elde edilen kazançların vergilendirilmediği anlamına gelir. Ülkenin cömert kripto planının tek istisnası, kripto ticareti yapan Portekiz’de kayıtlı şirketlerle ilgilidir. Bu işletmeler belirli koşullar altında bazı vergilerle karşı karşıya kalmaktadır.