• BITCOIN/TL
  2180052,358
  % -0,17
 • ETHEREUM/TL
  113426
  % -1,49
 • RIPPLE/TL
  20.59
  % 5,38
 • BITCOIN CASH/TL
  12155.24,203
  % -2,69
 • LITECOIN/TL
  2409.66
  % 1,75
 • COSMOS HUB/TL
  205.94
  % 0,14
 • CARDANO/TL
  13.74
  % -0,65
 • TETHER/TL
  32.87
  % 0,04

Bir Ülke Kripto ve NFT Gelirleri İçin Vergi Alacak

Bir Ülke Kripto ve NFT Gelirleri İçin Vergi Alacak

Hindistan, ülkenin kripto para birimlerini dünyanın en büyük ikinci internet pazarında yasal olarak tanımaya yaklaşmasıyla birlikte, gelecek yıla kadar dijital bir para birimi başlatmayı ve kripto para birimlerini ve NFT’leri vergilendirmeyi planladığını duyurdu.

Ülkenin Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman yaptığı açıklamada, herhangi bir sanal varlığın devrinden elde edilen gelirin %30 oranında vergilendirileceğini söyledi. Bu tür tüm kripto işlemlerinin ayrıntılarını yakalamak için, sanal varlıkların satın alınmasıyla ilgili yapılan ödemelerde kaynakta %1 vergi indirimi önerdi.

“Bu tür gelirlerin hesaplanmasında, elde etme maliyeti dışında hiçbir harcama veya ödenekle ilgili kesinti yapılamaz. Ayrıca, dijital varlığın transferinden kaynaklanan kayıp, başka herhangi bir gelirle mahsup edilemez. Sanal dijital varlığın hediyesinin de alıcının elinde vergilendirilmesi öneriliyor.”

Hindistan’dan kripto ve NFT’ye vergi kararı

Teklif, ülkedeki düzenleyici belirsizliğe rağmen kripto para birimleri ve NFT’lerin satın alınmasının Hindistan’da hızla yayıldığı bir zamanda geliyor. Binance’in sahibi olduğu WazirX geçen ay, platformundaki yıllık işlem hacminin 2020’ye göre “1.735” bir büyümeyle 2021’de 43 milyar doları aştığını söyledi.

Kripto tokenlerin artan şekilde benimsenmesi, yenilik yapmak isteyen bir grup girişimin ortaya çıkmasına da yol açtı, ancak agresif pazarlama kampanyaları birçok kişinin dikkatini çekti. Andreessen Horowitz geçen yıl Hindistan’daki ilk yatırımını kripto para borsası CoinSwitch Kuber’i destekleyerek yaptı.

Hindistan merkez bankasının önümüzdeki mali yılda dijital para birimini tanıtacağını söyledi. Ülkenin merkez bankası, CBDC’sini ülkede birkaç aydır bir dizi kontrollü denemeyle test ediyor ve bankacılık ve para sistemleri üzerindeki etkisini inceliyor.

Hindistan’ın komşusu Çin, bu ayın başlarında, Çin Halk Bankası’nın CBDC denemesinin bir parçası olarak 160 milyon doları aşan dijital yuan cinsinden 3 milyondan fazla işlemi gerçekleştirdiğini söyledi.

Hindistan’ın bugünkü önerileri, girişimciler, risk sermayedarları ve genel halk arasında Yeni Delhi’nin kripto para birimleriyle nasıl mücadele etmeyi planladığı konusunda biraz daha kafa karışıklığı yarattı.

Yeni Delhi, kripto ile ilgili işlemler için bir vergi sistemi getirerek, ya bu tür sanal varlıkları yasal olarak kabul ediyor ya da bir yatırımcıların merak ettiği gibi, “tüm kripto pazarından tamamen çekilmek istiyor” gibi görünüyor.