• BITCOIN/TL
  2180199,156
  % -0,23
 • ETHEREUM/TL
  121870
  % -1,74
 • RIPPLE/TL
  17.06
  % 0,49
 • BITCOIN CASH/TL
  14999.15,641
  % 0,23
 • LITECOIN/TL
  2688.5
  % 0,80
 • COSMOS HUB/TL
  281.14
  % 1,70
 • CARDANO/TL
  14.81
  % 1,26
 • TETHER/TL
  32.2
  % 0,09

Milyonlarca Dolarlık Dolandırıcılık Sonrası Binance’e Soruşturma Açıldı

Milyonlarca Dolarlık Dolandırıcılık Sonrası Binance’e Soruşturma Açıldı

Pakistan federal kurumu, yatırımcıları Binance cüzdanlarından bilinmeyen üçüncü şahıs cüzdanlarına para göndermeleri konusunda yanıltıcı bir şekilde içeren ve devam etmekte olan bir dolandırıcılığa karşı çok sayıda şikayet aldıktan sonra bir soruşturma başlattı.

Pakistan Federal Soruşturma Ajansı’nın (FIA), bölgedeki milyonlarca kripto dolandırıcılığı etrafındaki bağlantıları tespit etmek amacıyla kripto borsası Binance’e resmi bir bildirimde bulunduğu bildirildi.

Yerel raporlara göre FIA’nın Siber Suç Kanadı, Binance Pakistan’ın genel müdürü Hamza Khan’a borsanın “sahte çevrim içi yatırım mobil uygulamaları” bağlantısını belirlemek için bir emir gönderdi.

Emirde, “Aynı şeyi açıklamak için Binance Genel Merkezi Cayman Adaları ve Binance ABD’ye de ilgili bir anket gönderildi.” denildi. Pakistan’daki yatırım dolandırıcılıkları, gerçek dışı getiriler bahane edilerek, kullanıcılardan Binance’e kaydolmaları ve üçüncü taraf cüzdanlarına para aktarmaları istenerek gerçekleştirildi.

Binance üzerinden milyon dolarlık kripto hırsızlığı

Vatandaşlar tarafından dile getirilen şikayetlere dayanarak Pakistan ajansı, kullanıcının fonlarını başarıyla çaldıktan sonra aniden çalışmayı durduran en az 11 dolandırıcı mobil uygulama tespit etti. FIA tarafından tanımlanan uygulamalar MCX, HFC, HTFOX, FXCOPY, OKIMINI, BB001, AVG86C, BX66, UG, TASKTOK ve 91fp’dir.

Dolandırıcılar, kullanıcıları para transferi için Binance’e kaydolmaya yönlendirmenin yanı sıra, kurbanları “uzman bahis görüşleri” sağlamak için bir Telegram grubuna eklediler. Her uygulama ortalama 5.000 civarında müşteriye ev sahipliği yaptı.

Hileli tutarın transfer edilmiş olabileceği en az 26 şüpheli blockchain cüzdan adresi (Binance cüzdan adresi) tespit edildi. Binance Holdings Limited’e bu blok zinciri cüzdan hesaplarının ayrıntılarını vermek ve onları bloke etmek için bir mektup yazıldı.

Binance’den ayrıca, resmi destekleyici belgeler ve dolandırıcılar tarafından Binance’in hizmetlerine bağlanmak için kullanılan API’lerin entegrasyon mekanizması dahil olmak üzere ayrıntılar istendi. FIA, şüpheli uygulamalarla bağlantılı banka hesaplarını proaktif olarak bloke etmeyi ihmal etmedi.

Aralık 2021’de Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FPCCI) başkanı Nasir Hayat Magoon, Pakistan vatandaşlarının 20 milyar dolarlık kripto varlık değerine sahip olduğunu açıkladı. İddiayı destekleyen 2021 Chainalysis Global Crypto Adoption Index Pakistan’ı, Vietnam ve Hindistan’ın ardından endeks puanı açısından en yüksek üçüncü sıraya koydu.