• BITCOIN/TL
  2185495,549
  % -0,44
 • ETHEREUM/TL
  113920
  % -1,46
 • RIPPLE/TL
  20.74
  % 5,52
 • BITCOIN CASH/TL
  12218.46,274
  % -2,87
 • LITECOIN/TL
  2414.72
  % 1,51
 • COSMOS HUB/TL
  206.61
  % -0,02
 • CARDANO/TL
  13.78
  % -1,25
 • TETHER/TL
  32.87
  % -0,10

“Big Four” Şirketleri Çalışanlarına Kripto Yatırımlarını Sordu

“Big Four” Şirketleri Çalışanlarına Kripto Yatırımlarını Sordu

Dört büyük hizmet firması olan Deloitte, PwC, EY ve KPMG çalışanlarından, yöneticilerinden ve ortaklarından, kendilerinin veya aile üyelerinin yıl boyunca kripto para birimine yatırdıkları miktarı açıklamalarını istedi.

Risk değerlendirme sürecinin bir parçası olan firmalar aynı zamanda, karşılıksız tokenlere veya diğer kripto varlıklarına yaptıkları yatırımın ayrıntılarını da istediler.

Kaynaklar, firmaların ortakları veya aile üyeleri kripto varlıkları hakkındaki çıkar çatışmasından korktuklarını söyledi.

Firmalardan birinde çalışan kıdemli bir ortak verdiği demeçte, “Yaşlıların çoğu öz sermaye ve gayrimenkul gibi geleneksel yatırımlara bağlı kaldığından, bu yatırımların çoğu yöneticiler ve genç ortaklar tarafından yapılıyor.” dedi.

Sistemin nasıl çalıştığını öğrenmek için kripto para satın alan büyük bir firmada genç bir teknoloji ortağının durumunu ele alalım. “Milyonlarca yatırım yaptığım gibi değil. Teknolojiyi ve nasıl çalıştığını anlamak için birkaç kripto para birimi satın aldım, böylece blok zinciri projelerinde çalışırken daha iyi netlik elde ettim. Her şeyi ifşa etmek zorunda kaldım ve firma aslında bana stabilcoinlerden uzak durmamı söyledi.” dedi.

Big Four Şirketlerinden Kripto Adımı

Yöneticilere kripto para yatırımlarını açıklamaları söylense de, firmaların ana odak noktası ortaklardı. Özellikle danışmanlık, denetim veya vergilendirme gibi belirli hizmet işlevlerini yöneten dört büyük firmada yaklaşık 1.600 ortak bulunmakta.

Bildirildiğine göre, ortaklardan her yıl diğerlerinin yanı sıra öz sermaye, yatırım fonları gibi tüm borçlarını ve varlıklarını açıklamaları istendi. Ancak bu yıldan itibaren kripto para birimleri yatırımlarını da sunmaları istendi.

Bununla birlikte firmaların hiçbiri, çalışanlarını veya ortaklarını kripto para birimlerine yatırım yapmaktan kısıtlamadı. Bazı kripto yatırımları, düzenleyici baskı nedeniyle firmalar tarafından tavsiye edilmeyebilir, ancak hiçbir şekilde kişisel yatırımları yasal olarak yasaklayamazlar.

Yine de açıklama bu firmaların denetim sürecinin önemli bir parçasıdır. Bu yılın başlarında PwC, kocasının 1000 dolar değerinde kripto yatırımı yaptığını keşfettikten sonra bir kadın yöneticiyi sorguladı. Uyum departmanı, bu yatırımı açıklamadığı için yöneticiye önemli miktarda para cezası bile verdi.

Dolayısıyla bu firmaların yöneticilerinin ve ortaklarının, kendilerinin veya ailelerinin yaptığı her kripto yatırımını açıklamalarının daha akıllıca olduğunu söylemeye gerek yok.