• BITCOIN/TL
  2143096,201
  % 1,03
 • ETHEREUM/TL
  103989
  % 0,88
 • RIPPLE/TL
  17.35
  % 0,71
 • BITCOIN CASH/TL
  16572.86,415
  % -0,48
 • LITECOIN/TL
  2759.58
  % -0,36
 • COSMOS HUB/TL
  289.27
  % 2,34
 • CARDANO/TL
  16.63
  % 1,63
 • TETHER/TL
  32.56
  % 0,21

Beyaz Saray’dan Kripto Düzenleme Hamlesi Geliyor

Beyaz Saray’dan Kripto Düzenleme Hamlesi Geliyor

Düzenleyici faaliyetlerine ilişkin raporlar, kripto piyasaları üzerinde ağırlık yaratmaya devam ediyor. Düzenleyici faaliyetlerdeki değişim, İngiltere Merkez Bankası’nın küresel bir kripto düzenleyici çerçeve için yaptığı çağrılarla aynı zamana denk geldi.

Bitcoin’in (BTC) Kasım ATH’sine 68.979 dolarlık meteorik yükselişi, 100.000 dolar seviyelerine ve ötesine yükseliş fiyat tahminlerini destekledi. Ancak 2018’de görüldüğü gibi, düzenleyici faaliyetler Bitcoin ve kripto piyasası üzerinde büyük bir ağırlık oluşturdu.

ABD Kripto Pazarını Ele Geçiriyor

Geçen hafta bir ABD Kongresi alt komitesi, çalışma kanıtı protokollerinin ve Bitcoin madenciliğinin güç tüketimi ve çevre üzerindeki etkisini inceledi. Bununla birlikte kanun yapıcılar Bitcoin’e karşı görünüyorlardı. Duruşmanın tonu, Bitcoin madenciliği konusunda takip edilecek daha çok şey olduğunu gösteriyor.

Duruşma öncesinde SEC Başkanı Gary Gensler, önümüzdeki yıl dijital varlıklar üzerinde bir SEC baskısı konusunda uyarmıştı. Capitol Hill ve SEC, kripto pazarındaki kontrolü sıkılaştırmak için farklı yaklaşımlar benimsedi. Bununla birlikte, Beyaz Saray’ın kripto piyasasının düzenlenmesine dahil olduğu haberi de bazı piyasa endişelerine neden oldu.

Son zamanlarda kripto haberleri, ulusal güvenlik meselesi olarak kriptoların düzenlenmesi ile ajansları görevlendiren bir yürütme eyleminin yakında imzalanacağını doğrulayan Biden yönetimine çarptı. Ajansların dijital varlıkları analiz etmesi ve kapsayan bir düzenleyici çerçeve oluşturması gerektiği bildiriliyor. Çerçeve yalnızca kriptoları değil, aynı zamanda sabit paraları ve NFT’leri de kapsayacak.

Raporda ayrıca, “dijital varlıklar bir ülkede kalamaz” diye ajansların diğer ülkelerle birlikte çalışması gerekeceğine dikkat çekildi. En son haberler, Beyaz Saray’ın kriptoların neden olduğu ekonomik, düzenleyici ve ulusal güvenlik zorluklarını içeren bir yürütme emri hazırladığına dair önceki haber raporlarını doğruluyor.

Diğer hükümetlerin de kripto para birimlerine, NFT’lere ve kripto madenciliğine daha yakından bakmasıyla birlikte, küresel bir düzenleyici tehdidi çok uzak olmayan bir gelecekte gerçek olabilir.