• BITCOIN/TL
  2158173,430
  % 0,05
 • ETHEREUM/TL
  106074
  % 2,49
 • RIPPLE/TL
  17.69
  % -0,27
 • BITCOIN CASH/TL
  16429.24,433
  % -1,33
 • LITECOIN/TL
  2843.55
  % 2,95
 • COSMOS HUB/TL
  287.81
  % 0,52
 • CARDANO/TL
  16.15
  % -4,50
 • TETHER/TL
  32.53
  % -0,23

Beyaz Saray’ın Kriptoyu ve Dijital Doları Araştırdığı Ortaya Çıktı

Beyaz Saray’ın Kriptoyu ve Dijital Doları Araştırdığı Ortaya Çıktı

Yeni belgeler, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın en güvenilir ve kıdemli danışmanlarından birinin, hızla yükselen kripto fiyatlarının uzaya olan ana ilgiyi yeniden alevlendirmeden çok önce, Beyaz Saray’ı kriptoya yönelmesi için gizlice zorladığını gösteriyor.

2019’da, kripto çok yıllı bir ayı piyasasının ortasındayken, Trump’ın damadı ve kıdemli danışmanı Jared Kushner, Fed’in kendi merkez bankası para birimini çıkaracağı bir ABD dijital dolarını sessizce savunuyordu.

Bilgiler, Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, dört yıllık kripto ile ilgili e-posta yazışmalarının 250 sayfalık dökümünden toplandı.

Beyaz Saray’ın Kripto ve Dijital Dolar Baskısı

29 Mayıs 2019’da, mali konulardan ziyade yönetimin dış politika çabalarıyla ilgili çalışmalarıyla tanınan Kushner, Mnuchin’e konuyla ilgili bir “ABD dijital para birimi hakkında beyin fırtınası yapmak” için bir grup oluşturulmasını isteyen bir e-posta gönderdi.

Not, OpenAI CEO’su Sam Altman’ın, ABD hükümetinin kripto para birimini durduramasa da kazananı seçebileceğini savunduğu bir blog yazısının bağlantısını içeriyordu.

Altman, gönderide, ikinci bir yasal para birimi olarak işlev görecek varsayımsal bir ABD dijital para birimi veya USDC’yi tartıştı. ABD merkez bankası dijital para birimini veya CBDC’yi piyasaya süren ilk süper güç hükümeti olsaydı, dünyanın geleceğinde kıskanılacak bir konuma sahip olacağını ve dünya çapında bir para birimi üzerinde bir dereceye kadar güç uygulayacağını söyledi.

Kushner, “Benim düşünceme göre, mantıklı olabilir ve aynı zamanda hakları ödeme şeklimizi de değiştirebilecek ve aynı zamanda bizi atık dolandırıcılığından ve ayrıca işlem maliyetlerinden bir ton tasarruf ettirebilecek bir şey olabilir.” diye yazdı.

Belgeler sonrasında Mnuchin’den herhangi bir yanıt gelmediği için, Hazine bakanının herhangi bir işlem yapıp yapmadığı belirsiz.

Atlantik Konseyi’nin araştırmasına göre, 2019’un ortalarında çok az ülke ulusal dijital para birimleriyle ciddi şekilde ilgileniyordu, ancak bugün küresel GSYİH’nın %90’ından fazlasını temsil eden en az 87 ülke bir CBDC araştırıyor.

Çin, dijital yuanını geliştirmek ve denemek için yıllarını harcayarak dünyanın geri kalanının kilometrelerce önünde. Pekin şu anda, halihazırda dolaşımda olan nakit ve madeni paraları değiştirme hedefiyle, sözde e-CNY’yi daha geniş nüfusa yayma çabalarını hızlandırma sürecinde.