• BITCOIN/TL
  1959338,237
  % -6,80
 • ETHEREUM/TL
  108682
  % -4,70
 • RIPPLE/TL
  15.41
  % -2,49
 • BITCOIN CASH/TL
  11510.32,295
  % -8,89
 • LITECOIN/TL
  2252.8
  % -7,73
 • COSMOS HUB/TL
  220.25
  % -0,12
 • CARDANO/TL
  12.16
  % -3,82
 • TETHER/TL
  32.77
  % -0,01

ABD’li Siyasetçilerin Kriptoya Binlerce Dolar Yatırdığı Ortaya Çıktı

ABD’li Siyasetçilerin Kriptoya Binlerce Dolar Yatırdığı Ortaya Çıktı

ABD Kongresi, bir yatırım fırsatı olarak kriptoya yakından bakıyor. CNBC analizine göre, sekiz milletvekili veya birinci dereceden yakınları, geçtiğimiz yıl içinde yaklaşık 1.000 ABD Doları ile 100.000 ABD Doları arasında değişen bahislerle kripto para ticareti yaptı.

Yedi Cumhuriyetçi, bankacılık komitesinin kıdemli üyesi Pensilvanya’dan Senatör Pat Toomey de dahil olmak üzere kripto satın aldı veya sattı. Analize göre yalnızca bir Demokrat, Illinois’den Rep. Marie Newman bir işlem bildirdi.

Şimdiye kadarki en popüler kripto para birimi, bir ETF dahil olmak üzere toplam tahmini 229.000 ABD Doları tutarındaki alım satım işlemleriyle Bitcoin oldu. İkincisi, toplamda yaklaşık 40.000 dolar olan Ether’di. Milletvekilleri, yaklaşık 32.000 dolarlık dogecoin ticareti yaparak meme jeton eğilimine bile girdiler.

Kongre üyeleri ayrıca daha az bilinen kripto para birimleriyle de uğraştı: Cardano, Stellar, Celo, Chainlink, Basic Attention Token ve EOS.

ABD’li senatörlerden kripto para ticareti

Her işlem, belirli bir değerden ziyade bir aralık olarak rapor edilir. CNBC, analizinde, toplam işlem etkinliğini hesaplamak için aralığın orta noktasını kullandı. Analiz, kongre mali açıklamalarına ve 2iQ tarafından derlenen halka açık bir veri tabanı olan Capitol Trades’ten alınan bilgilere dayanmaktadır.

Kripto ticareti, Kongre’deki potansiyel çıkar çatışmaları konusundaki tartışmalarda başka bir kırışıklık yaratıyor. Kanun koyucular ve düzenleyiciler sektör için yeni kuralları tartarken kripto para endüstrisi lobicilik makinesini hızlandırıyor. Ancak, milletvekillerinin bireysel hisse senedi ticaretini yasaklama teklifleri kapsamında kripto para biriminin kapsanıp kapsanmayacağı belli değil.

Hisse senedi ticaretini yasaklayan mevzuatı çıkaran Senatör Sherrod Brown, D-Ohio, kriptonun geleneksel yatırımdan farklı sorunlar sunduğunu söyledi. “Kongre üyeleri şirket hisseleri alıp satmamalı. On yıl boyunca bu uygulamaya karşı savaştım ve kripto bundan daha karmaşık.” dedi.

Toomey, kamu hizmetini caydırabileceğini savunarak herhangi bir ticaret yasağına karşı açık sözlüdür. Mali açıklamaları zorunlu kılan ve Kongre’nin içeriden öğrenenlerin ticaretini açıkça yasaklayan mevcut yasaları savundu. Bir sözcü, kriptoya yaptığı yatırımın yalnızca geniş finansal eğilimlerin bir yansıması olduğunu söyledi.

Toomey, Haziran ayında Grayscale’in Bitcoin ve Ether yatırım araç hisselerini satın aldı ve her bir satın alma değeri 1.000 ila 15.000 dolar arasındaydı.