• BITCOIN/TL
  2143096,682
  % 1,03
 • ETHEREUM/TL
  103989
  % 0,88
 • RIPPLE/TL
  17.35
  % 0,71
 • BITCOIN CASH/TL
  16572.86,501
  % -0,48
 • LITECOIN/TL
  2759.58
  % -0,36
 • COSMOS HUB/TL
  289.27
  % 2,34
 • CARDANO/TL
  16.63
  % 1,63
 • TETHER/TL
  32.56
  % 0,21

ABD Kripto İçin Özel Ekip Kurdu

ABD Kripto İçin Özel Ekip Kurdu

ABD Adalet Bakanlığı, siber suçlular, Kuzey Kore ve İran da dahil olmak üzere ulus devletler tarafından yürütülen yasa dışı kripto para birimi planlarını soruşturmaya ve kovuşturmaya adanmış yeni bir ekibe liderlik etmesi için kıdemli bir siber güvenlik savcısı atadı.

Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco yaptığı açıklamada, Eun Young Choi’nin kripto para birimlerinin ve diğer dijital varlıkların kötüye kullanımını belirleme ve ortadan kaldırma çabalarının odak noktası olarak hizmet edecek Ulusal Kripto Para Birimi Uygulama Ekibinin ilk direktörü olacağını duyurdu.

“Göreceğimiz gibi kripto para biriminin daha fazla çekiş kazandığını ve daha geniş bir kabul gördüğünü göreceksek, içinde çalıştıkları ekosisteme güvenilebildiğinden ve açıkçası denetlenebildiğinden emin olmalıyız. Onların peşine düşmeyi ve bu gelirleri geri almayı ve saklanamayacaklarını açıkça göstermeyi kendi işimiz haline getireceğiz.”

ABD’den Kripto Para Birimi Uygulama Ekibi

2 trilyon dolarlık kripto para piyasası, şirketler ve yatırımcılar daha yüksek getiriler elde etmeye ve hala ilk günlerinde görülen bir teknolojiye ayak uydurmaya çalıştıkça patladı.

Blockchain analitik firması Chainalysis’e göre, yasa dışı işlemler 2021’de neredeyse %80 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 14 milyar dolara ulaştı. Firma, yine de, suç, geçen yıl büyük ölçüde artan toplam kripto işlem hacminin çok daha küçük bir payını oluşturduğunu söyledi.

Meslektaşları arasında “EYC” olarak bilinen Choi, en son siber güvenlik konularında Monaco’da kıdemli danışman olarak görev yaptı. Kripto ekibi, departmanın ceza bölümünde yer alıyor ve daha fazla personel işe almayı planlayan bir düzineden fazla deneyimli savcıya sahip.

41 yaşındaki Choi, “Departmandaki tüm konu uzmanlarının tek adresi olmamız için merkezileşmeye çalışıyoruz” dedi. Choi, ekibinin sağlam kara para aklama politikalarına ve güçlü uyum programlarına sahip kripto şirketlerinin yanı sıra blok zinciri analiz şirketlerine ulaştığını söyledi.

ABD kolluk kuvvetlerinin karşılaştığı zorluğun ölçeğinin bir işareti olarak, Adalet Bakanlığı bu ay 2016’daki bir hack sırasında çalınan ve şimdiye kadarki en büyük finansal ele geçirme sırasında çalınan yaklaşık 3,6 milyar dolar değerinde Bitcoin’e el koydu. Buna ek olarak, departman için ele geçirilen varlıkların birincil sorumlusu olan ABD Polis Teşkilatı, 2021’in sonunda 22 farklı kripto para biriminde 919 milyon dolara sahipti.