• BITCOIN/TL
  2139813,693
  % 0,89
 • ETHEREUM/TL
  103889
  % 0,88
 • RIPPLE/TL
  17.35
  % 0,80
 • BITCOIN CASH/TL
  16539.71,539
  % -0,70
 • LITECOIN/TL
  2760.58
  % -0,20
 • COSMOS HUB/TL
  289.18
  % 2,49
 • CARDANO/TL
  16.62
  % 1,86
 • TETHER/TL
  32.54
  % 0,15

Kripto Para Dünyasının Gözü Bu Duruşmadaydı!

Kripto Para Dünyasının Gözü Bu Duruşmadaydı!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Ripple ve şirketin CEO’su Brad Garlinghouse ile kurucu ortak Chris Larsen’i 1,3 milyar dolar kayıt dışı menkul kıymet satışı yapmakla suçladığı davanın ilk duruşması 22 Şubat 2021 tarihinde yapılmıştı. Ancak bu duruşmadan bir karar çıkmamıştı. Dava 6 Nisan 2021’e ertelendiğini ve duruşmanın telekonferans ile yapılacağını Ripple’ın avukatı James K. Filan sosyal medya hesabından duyurmuştu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun açmış olduğu bu davadan sonra kripto para borsaları Ripple işlemlerini askıya almış ve birçok Ripple yatırımcısı da oldukça tedirgin olmuştu.

Ripple XRP Duruşmasının Sonucu Ne Oldu?

Davaya bakan Sulh Ceza Hâkimi Sarah Netburn, konuya dair almış olduğu kararda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun ilgili evraklarını mahkeme ile paylaşmasını (özellikle Bitcoin ve Ethereum ile olanları) istemiştir. Ripple tarafı da daha önce bu talep de bulunsa da SEC kabul etmemişti. Ancak bu defa mahkeme zoru ile kabul eden SEC bir bakıma Ripple’a karşı 1-0 yenik duruma düştü. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse konu ile ilgili sessizliğini, duruşmanın olduğu gece sosyal medya hesabından paylaştığı “bugün iyi bir gündü” sözü ile bozdu.

Ethereum (ETH)

Altcoin piyasasının en fazla tercih edilen ve oldukça faza gelecek vaat eden coinlerinin başında gelen Ethereum ile ilgili birçok şey merak edilmektedir. Coinin alt yapısı ve nasıl bir beklentisinin bulunduğu, çıkışından bu güne kadar yaşananlar yatırımcılar tarafından sorulan sorular arasındadır. Ethereum Kimin Projesi Ethereum Vitalik Buterin isimli Rus bir yazılımcısı bulunmaktadır. İlk 2013 senesinde Kuzey Amerika da düzenlenmiş olan Bitcoin Konferansı'nda Buterin yazılımcının yapmış olduğu tanıtım ile piyasa tarafından tanınan

İlgili İçerik

Ripple tarafı her ne kadar zafer kazanmışçasına imalarda bulunsa da henüz dava sonlanmış değil. Ancak yine de bu davada Ripple’ın SEC’e göre bir adım önde olduğunu söylemek de mümkün. Özellikle SEC’in mahkemeye sunmak zorunda tutulduğu; Bitcoin, Ethereum, Ripple ile ilgili belgeler davanın seyrini oldukça değiştirdiği söyleniyor. SEC’e göre Bitcoin ve Ethereum bir menkul kıymet değil iken Ripple menkul kıymet olarak görülüyor. Ripple bu durumun aksini kanıtlayana dek dava uzayacak gibi duruyor.