• BITCOIN/TL
  2181418,545
  % -0,68
 • ETHEREUM/TL
  113747
  % -1,88
 • RIPPLE/TL
  20.73
  % 5,49
 • BITCOIN CASH/TL
  12206.58,299
  % -3,00
 • LITECOIN/TL
  2409.47
  % 1,24
 • COSMOS HUB/TL
  206.16
  % -0,30
 • CARDANO/TL
  13.76
  % -1,60
 • TETHER/TL
  32.87
  % -0,19

Kripto Aldatmaca Olabilir mi? İşte Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kripto Aldatmaca Olabilir mi? İşte Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kripto para birimleri finans dünyasında devrim yaratmayı vaat etse de, gerçekten sadece süper zenginlere yakışıyor. Başka bir deyişle, kripto bir aldatmaca olabilir mi?

Kripto para birimleri, bir grup farklı bilgisayardaki ağa dayalı dijital veya sanal para birimleridir. Merkezi bir otorite tarafından yönetilmez, yani hükümetler tarafından manipüle edilemez. Bu para birimleri aynı zamanda işlem yapmayı neredeyse imkansız hale getirmek için blok zinciri teknolojisini kullanır.

Kripto şirketleri ve destekçileri, kriptoyu devrim niteliğinde ve herkesin yatırım yapması gereken bir şey olarak markalaştırıyor. İşlemler anonim olabileceğinden gizliliği nasıl olumlu yönde değiştirdiğine dair tartışmalar var. Destekleyenler ayrıca insanlara tonlarca para kazandırabileceğini iddia ediyor.

Kriptodan nasıl para kazanılır?

Kriptodan para kazanmak için, token satacak başka birinin olması gerekir. Daha fazla insan bir kripto para birimi satın aldıkça madeni paranın değeri artar, bu nedenle insanlar madeni paralarını süper yüksek bir fiyata satarlar.

Kripto yatırımcıları sadece para koyan diğer yatırımcılardan para alabilir ve döngü devam eder. Bu sistem yalnızca diğer insanlar parayı almaya istekli olduğunda çalışır. Aksi takdirde, çoğu perakendeci almadığı için kriptonun hiçbir değeri ve getiri elde etmenin bir yolu yoktur.

Kriptoda bu adımlara dikkat

Yatırımcılar gelip milyonlarca dolarla kaçtığında birçok küçük para birimi de ortadan kaybolur. Baby Musk gibi garip bir isimle rastgele bir para birimi ortaya çıkıyor ve ardından yatırımcılar hiçbir şey elde edemezken dolandırıcıların tüm karları almasıyla ortadan kayboluyor.

Kripto dolandırıcıları 2021’de toplam 14 milyar kripto para birimini ele geçirdi. Bu dolandırıcılıklar, genellikle her biri yaklaşık 2000 dolar kaybeden gerçek insanlara zarar veriyor. Bu, kripto yatırımcılarının yüzde 21’ini oluşturan düşük gelirli insanlar için çok fazla.

Elon Musk gibi kriptoyu teşvik eden ünlülerin olması mantıklı. Sisteme girerken çok fazla risk almıyorlar çünkü çoğu insanın aksine zaten bir ton paraları var.

Kripto oynaklığı bir başka önemli endişe kaynağıdır. Diğer varlıklar gibi, bu para birimi de arz ve talebe ve aynı zamanda medyanın yutturmacasına dayanır. Bir ünlü bir kripto para birimini desteklediğinde, fiyat binlerce dolara fırlayacak ve hype sona erdiğinde düşecek. Bu güvenilmezlik nedeniyle ondan para kazanmamak çok mümkün.

Bitcoin gibi kripto paralara para yatırmadan yani madencilik yaparak yatırım yapmanın bir yolu var ama bu da riskli. Madencilik, karmaşık matematik problemlerini çözen bir bilgisayar gerektirir ve problem çözüldüğünde madenci yeni bir bitcoin bloğu alır.

Bu düşük riskli görünebilir ancak madencilik ucuz değildir. Madencilik için gerekli donanım binlerce dolara mal olabilir. Bitcoin’in oynaklığı göz önüne alındığında madenciler her zaman bir getiri elde edemeyebilir.

Genel olarak kriptoya para yatırırken dikkatli olmalısınız. Herhangi bir yatırım fırsatında hiçbir şey olmadan çekip gitme şansınız her zaman vardır, ancak kriptonun oynaklığı ile bu şans katlanır.